Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych dwóch zarażonych

Na czwartkowej konferencji o godzinie 13, przedstawiciele Ministerstwa Zdrowia poinformowali o dwóch nowych przypadkach zarażeniach koronawirusem. Łącznie w naszym kraju choruje obecnie 48 osób, jedna pacjentka zmarła.
Zobacz wideo

Jak podał na konferencji rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz, według najnowszych informacji - potwierdzono kolejne dwa przypadki zarażenia koronawirusem. - To pacjenci ze Szczecina i Opola - poinformował. Wszystkich zarażonych w kraju jest na tę chwilę 48 osób, jedna pacjentka - z Poznania - zmarła w czwartek. 

Koronawirus w Polsce. Stan zagrożenia epidemicznego

Wcześniej, do godziny 12 w czwartek, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 16 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. To między innymi dwie osoby z Podkarpacia, jedna z województwa wielkopolskiego, cztery z Lublina oraz dwie z Mazowsza. 

W czwartek Łukasz Szumowski poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to między innymi, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć sposób przemieszczania się, może zakazać obrotu i używania określonych produktów. - Może też czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy, może też wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Zamknięte szkoły, odwołane imprezy masowe

W środę, z powodu zarażenia koronawirusem, rząd zdecydował się zamknąć wszystkie szkoły, przedszkola i wyższe uczelnie w Polsce. Będą one zamknięte od poniedziałku (16 marca) - przez dwa tygodnie. Czwartek i piątek będą dniami "przejściowymi", kiedy rodzice, którzy nie będą mieli z kim zostawić dzieci, będą mogli przyprowadzić je do szkoły, gdzie zostanie zapewniona opieka. Zamknięto też instytucje kulturalne, w tym kina i teatry.

Na terenie całego kraju obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych. Na przejściach granicznych odbywają się kontrole sanitarne.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, przypomnijmy, potwierdzono 4 marca. To mężczyzna, który wcześniej podróżował do Niemiec, był hospitalizowany w Zielonej Górze. Inni pacjenci z potwierdzonym koronawirusem przebywają w szpitalach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie czy Lublinie. 

Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.

DOSTĘP PREMIUM