Koronawirus. Planujesz podróż za granicę? Sprawdź ograniczenia w poszczególnych krajach [LISTA]

Koronawirus na świecie. Wybierasz się za granicę? W związku z wirusem SARS-CoV-2 wiele państw wprowadziło obostrzenia. Sprawdź, co musisz wiedzieć przed podróżą. Lista krajów w porządku alfabetycznym.
Zobacz wideo

Światowa Organizacja Zdrowia uznała epidemię wywołaną wirusem SARS-CoV-2 jako "stan zagrożenia zdrowia publicznego o zasięgu międzynarodowym". Szef WHO powiedział oficjalnie - koronawirus może być już określany jako pandemia. Poniżej publikujemy ograniczenia obowiązujące w poszczególnych krajach oraz informacje o tym, które kierunki wyjazdu są odradzane przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych oraz Główny Inspektorat Sanitarny.

Warto jednak pamiętać, że bezpośrednio przed wyjazdem za granicę należy sprawdzić bieżące informacje na temat zagrożenia epidemiologicznego. Aktualne komunikaty oraz wytyczne można znaleźć na stronach Głównego Inspektoratu Sanitarnego, Światowej Organizacji Zdrowia oraz Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. Warto także obserwować komunikaty międzynarodowych portów oraz linii lotniczych, które podejmują własne działania. prewencyjne. 

Lista państw w porządku alfabetycznym

Australia

W ramach zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa (SARS-CoV-2), tymczasowym zakazem wjazdu na terytorium Australii zostali objęci cudzoziemcy (w tym obywatele Polski), którzy w ciągu 14 dni bezpośrednio przed podróżą do Australii przebywali lub podróżowali przez Chiny kontynentalne, Iran lub Koreę Południową. Powyższe ograniczenie nie dotyczy osób będących jednocześnie obywatelami Australii lub posiadaczami prawa stałego pobytu w Australii, jak również członkami ich najbliższych rodzin.

Informacja na temat kwestii wizowych związanych z zakazem wjazdu do Australii znajduje się na stronie Departamentu Spraw Wewnętrznych (w języku angielskim).

Austria

Osoby wjeżdżające z Włoch do Austrii zobowiązane są do posiadania i przedłożenia lekarskiego zaświadczenia potwierdzającego negatywny wynik badania molekularno-biologicznego na obecność wirusa SAR-CoV-2. Zaświadczenie nie może być starsze niż 4 dni. Osoby, które nie przedłożą zaświadczenia nie będą mogły wjechać na teren Austrii.

W dniu 11.03 wprowadzone zostało ograniczenie transportu kolejowego z Włoch do Austrii. Wstrzymany został transport kolejowy z Włoch do Austrii. Ograniczenie nie ma zastosowania wobec transportu towarowego oraz pociągów, które nie zatrzymują się w Austrii. Ograniczenie obowiązuje do 3.04.2020r.

Chiny

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Chin. Ministerstwo Spraw Zagranicznych odradza wszelkie podróże do prowincji Hubei.

W prowincji Hubei, w centralnej części Chin, stale rośnie liczba zakażeń wirusem 2019-nCoV. Miejscowe władze wprowadziły dla wielu miast prowincji, w tym stolicy Wuhan, rygorystyczne ograniczenia w poruszaniu się osób i pojazdów obejmujące m.in. zakaz opuszczania miasta.

W trakcie pobytu w Chińskiej Republice Ludowej należy liczyć się z różnego rodzaju ograniczeniami wprowadzanymi przez miejscowe władze w celu zapobiegania rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Są one wprowadzane przez władze na wszystkich szczeblach, mogą różnić się w zależności od miejsca i być wprowadzane bez wcześniejszego uprzedzenia. W skrajnych wypadkach mogą obejmować utrudnienia w opuszczeniu miejsca zamieszkania lub miasta (np. limitowane wyjścia na zewnątrz wyłącznie w celu zakupu towarów pierwszej potrzeby). Osoby z podejrzeniem zarażenia się wirusem są kierowane na przymusową kwarantannę.

W niektórych miastach, w tym w Pekinie, wprowadzono obowiązek pozostawania w miejscu zamieszkania lub miejscu obserwacji grupowej przez 14 dni od przyjazdu do miasta. Wymóg ten jest w różny sposób egzekwowany przez władze lokalne niższego szczebla i może odnosić się również do cudzoziemców przyjeżdżających z zagranicy, w szczególności do osób przyjeżdżających z państw i regionów podwyższonego ryzyka zarażenia koronawirusem. W związku z powyższym, przed przyjazdem do Chin zalecane jest skontaktowanie się z hotelem, instytucją organizującą pobyt lub właścicielem mieszkania w celu potwierdzenia możliwości przyjazdu oraz warunków dalszego pobytu.

Występują także ograniczenia w przemieszczaniu się po kraju, a linie lotnicze - w tym PLL LOT - zawieszają połączenia z Chinami. Wobec bardzo dynamicznie rozwijającej się sytuacji mogą w związku z tym wystąpić utrudnienia związane z powrotem z Chin. Osobom planującym w najbliższym czasie wyjazd z Chin służby sanitarne sugerują rozważenie przyspieszenia planów wyjazdowych, zanim zostaną wprowadzone kolejne ograniczenia w poruszaniu się. Podejmując decyzję należy uwzględnić indywidualne warunki oraz dostępne informacje.

Służby zachęcają też do zgłoszenia pobytu w Chinach w systemie Odyseusz. Osoby, które dokonały zgłoszenia proszone są o zweryfikowanie poprawności podanych danych (w szczególności miejsca pobytu oraz danych kontaktowych). O kontakt z właściwą terytorialnie placówką konsularną proszeni są wszyscy, wobec których zastosowano ograniczenia w poruszaniu się lub poddano kwarantannie. Obywatele polscy nieposiadający ważnych dokumentów podróży (m.in. paszportów dla dzieci) powinni zgłosić się do polskich placówek konsularnych w celu wyrobienia nowych dokumentów. Paszport należy przechowywać w miejscu zamieszkania, w przypadku podróży wewnątrz Chin zabierać ze sobą.

Koronawirus w Chinach. W Wuhan tylko osiem nowych przypadków zakażenia (zdjęcie ilustracyjne)Koronawirus w Chinach. W Wuhan tylko osiem nowych przypadków zakażenia (zdjęcie ilustracyjne) Fot. Andy Wong / AP Photo (zdjęcie ilustracyjne)

Chorwacja

Aktualne informacje na temat aktualnego stanu, zaleceń zdrowotnych i problemów związanych z rozprzestrzenianiem się infekcji można śledzić na stronie internetowej Chorwackiego Instytutu Zdrowia Publicznego. Kontakty epidemiologów w stanie gotowości w poszczególnych chorwackich szpitalach są dostępne na stronie internetowej.

Jeśli jesteś w Chorwacji i masz objawy infekcji, możesz również skontaktować się z epidemiologiem ratunkowym pod numerem +385 98 227 753, aby uzyskać więcej informacji na stronie www.hzjz.hr/kontakt

Cypr

Rząd Republiki Cypryjskiej podjął decyzję o czasowym zamknięciu czterech przejść przez strefę buforową pomiędzy północną i południową częścią wyspy (Ledra Street, Astromeritis, Lefka i Dherynia) jako środek prewencyjny przeciwko rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Pozostałe przejścia pozostają otwarte, wzmocniona została ich obsada, w tym personel medyczny monitorujący sytuację.

Do 15 marca do północnej części Cypru nie będą wpuszczane grupy liczące powyżej 10 osób.

Władze cypryjskie wyróżniły trzy kategorie podróżnych, w zależności od kraju, z jakiego podróżują. Więcej informacji można znaleźć tutaj.

Czechy

W Republice Czeskiej premier Andrej Babisz ogłosił w czwartek (12 marca) natychmiastowe wprowadzenie stanu wyjątkowego z powodu epidemii koronawirusa. Będzie obowiązywać 30 dni.

Ograniczono także prawo wjazdu do Czech dla części cudzoziemców przybywających z zagrożonych rejonów - z Chin, Iranu, Korei Południowej oraz większości państw Unii Europejskiej. Przekroczenie granicy czeskiej z Niemcami i Austrią będzie możliwe tylko w 11 miejscach. 

Oprócz tego, w Czechach obowiązuje zakaz organizowania imprez i akcji o charakterze kulturalnym, sportowym, rozrywkowym i religijnym, jeżeli ma w nich uczestniczyć ponad 30 osób. Ponadto, w godzinach od 20.00 do 6 rano zamknięte są restauracje, bary i inne lokale gastronomiczne. Zamknięte będą niektóre sklepy wielkopowierzchniowe

Poza tym władze czeskie zalecają:

- unikanie przebywania w dużych skupiskach ludzi w miejscach publicznych,

- szczególną dbałość o higienę osobistą/dezynfekcję rąk,

- zapoznanie się z aktualnymi informacjami publikowanymi przez Ministerstwo Zdrowia Republiki Czeskiej.

Francja

Generalny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Francji (departament Oise w Regionie Hauts-de-France, region Ile-de France, departament Górna Sabaudia w regionie Owernia-Rodan-Alpy, departament Morbihan w regionie Bretania).

W przypadku osób przebywających na terenie Francji Generalny Inspektor Sanitarny zaleca zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Grecja

Grecka Narodowa Organizacja Zdrowia (EODY) uruchomiła stronę informacyjną w języku angielskim, na której przekazywane są aktualne informacje dotyczące zagrożenia COVID-19 na terytorium Grecji.

W sytuacji pojawienia się podejrzenia o zarażenie wirusem zalecany jest natychmiastowy kontakt pod numerem telefonu 210 521 2000 lub 210 521 2054, sugerowany przed zgłoszeniem się do lekarza. Dodatkowe dane kontaktowe znajdują się na stronie Greckiej Narodowej Organizacji Zdrowia.

Gruzja

W związku z pojawieniem się w Gruzji koronowirusa SARS-CoV-2, wywołującego chorobę COVID-19, władze gruzińskie wprowadziły pewne ograniczenia podróżowania.

Cudzoziemcy, którzy w ciągu ostatnich 14 dniach przebywali lub przejeżdżali przez państwo, określone przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) jako państwo wysokiego ryzyka zachorowania na koronawirusa (w szczególności: Chiny, Korea Południowa, Iran, Włochy, Niemcy, Francja, Austria i Hiszpania), będą zobowiązani do poddania się szczegółowej kontroli na granicy gruzińskiej i przejścia 14-dniową kwarantannę lub do okazania zaświadczenia potwierdzającego brak zarażenia koronawirusem, wydanego przez laboratorium kraju wyjazdu lub w przypadku tranzytu - wydanego przez kraj tranzytu.

Hiszpania

W przypadku osób przebywających na terenie Hiszpanii Generalny Inspektor Sanitarny zaleca zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Obecnie strefy, w których liczba zakażeń w Hiszpanii jest największa to Wspólnota Madrytu, miasta Vitoria i Labastida w Kraju Basków oraz La Rioja. We wszystkich tych strefach (w miastach Vitoria i Labastida od 10 marca, we Wspólnocie Madrytu od 11 marca, w La Rioja od 12 marca), na 15 dni, zostają zamknięte żłobki, przedszkola, szkoły i uniwersytety. Odwołuje się także imprezy masowe powyżej 1000 osób.

W całej Hiszpanii zamknięto dla publiczności także wydarzenia sportowe (zawodowe i amatorskie), w tym mecze hiszpańskiej ligi piłkarskiej.

Władze Hiszpanii podjęły także decyzję o zawieszeniu połączeń lotniczych do Włoch od 11 do 25 marca.

Holandia/Niederlandy

Informacji i konsultacji w sprawach związanych z ryzykiem zachorowania udziela w Niderlandach Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego i Środowiska (Rijksinstituut voor Volksgezondheid en Milieu) oraz lokalna Gminna Służba Zdrowia GGD. Władze uruchomiły też dedykowaną infolinię pod nr 0800-1351.

Hongkong

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Hongkongu.

Indie

Władze Indii anulowały e-wizy wydane dla cudzoziemców, którzy od 1 lutego podróżowali do Chin, Iranu, Włoch, Korei Płd. lub Japonii. Osoby podróżujące bezpośrednio lub tranzytem z: Chin, Korei Płd., Japonii, Iranu, Włoch, Hongkongu, Makau, Malezji, Indonezji, Nepalu, Tajlandii oraz Singapuru muszą przejść badanie medyczne przy przekraczaniu granicy. Wszyscy podróżni podczas przekraczania granicy zobowiązani są do wypełnienia ankiety na temat stanu zdrowia, podania danych osobowych i kontaktowych oraz historii wcześniejszych podróży. W związku z wprowadzonymi środkami znacznemu wydłużeniu może ulec czasu oczekiwania podczas kontroli granicznej.  

Iran

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Iranu. To jeden z krajów, w których liczba zachorowań jest największa. 

Japonia

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Japonii.

Na lotniskach w Japonii wprowadzono dodatkowe środki bezpieczeństwa i kontrole. Osoby z objawami choroby (np. gorączką) mogą zostać skierowane na przymusowe badania i/lub zostać poddane kwarantannie. W takich przypadkach należy poddać się badaniom i postępować zgodnie z zaleceniami władz miejscowych.

Koronawirus w JaponiiKoronawirus w Japonii Fot. Jae C. Hong / AP Photo

Litwa

Na granicach i lotniskach prowadzone są kontrole stanu zdrowia osób przybywających z regionów/krajów podwyższonego ryzyka - na granicach można też będzie spotkać wojsko litewskie, które zostało skierowane do pomocy (o ile zajdzie potrzeba) służbom granicznym i epidemiologiczno-sanitarnym.

Macedonia Północna

Macedonia Północna wprowadziła kamery termowizyjne na swoim głównym międzynarodowym lotnisku w Skopje. Kamery mają pomagać w wykrywaniu potencjalnie zainfekowanych osób.

Niemcy

Z punktu widzenia epidemiologicznego Generalny Inspektor Sanitarny nie zaleca podróżowania do Niemiec (Nadrenia Północna-Westfalia).

W przypadku osób przebywających na terenie Niemiec Generalny Inspektor Sanitarny zaleca zachowanie szczególnych środków ostrożności i unikanie dużych skupisk ludzkich.

Słowacja

12 marca władze Słowacji zdecydowały poważne ograniczenia dotyczące ruchu granicznego. Rząd podjął decyzję, że granice państwowe będą mogli przekraczać tylko cudzoziemcy zarejestrowani na pobyt stały lub czasowy.  W ramach prewencji zamknięte zostaną szkoły, ośrodki narciarskie i kąpieliska.

Wstrzymana będzie międzynarodowa pasażerska komunikacja lotnicza, kolejowa i autobusowa z jednoczesnym utrzymaniem transportu towarowego. Nowe restrykcje zaczną wchodzić w życie od 13 marca i mają obowiązywać na razie przez 14 dni. 

Stany Zjednoczone

Osoby planujące przylot do USA, które 14 dni przed datą wjazdu do USA przebywały w Chinach, muszą liczyć się z możliwością odmowy wjazdu.

Obywatele amerykańcy oraz posiadacze zielonej karty oraz ich rodziny, którzy przebywali w Chinach w ciągu 14 dni będą przekierowane na jedno z 11 lotnisk przystosowanych do przeprowadzania kontroli zdrowotnej pod kątem obecności wirusa. Ewentualne konsekwencje w postaci ograniczenia przemieszczania się po terenie USA będą wynikały z oceny stanu zdrowia i analizy odwiedzanych miejsc w Chinach. Zapraszamy do zapoznania się z informacjami na stronie CDC.

Od północy w piątek na 30 dni z kolei zawieszone będą przyjazdy z Europy. 

Szwecja

W przypadku stwierdzenia objawów ze strony układu oddechowego, takich jak kaszel, trudności w oddychaniu lub gorączka, służby sanitarne proszą o jak najszybszy kontakt z opieką zdrowotną pod numerem telefonu 1177.

Proszą też o stosowanie się do zaleceń lokalnych władz i służb medycznych, które można znaleźć na tej stronie internetowej.

Tajlandia

Na lotniskach w Tajlandii wprowadzono dodatkowe środki kontroli zdrowotnej wobec wszystkich pasażerów przylatujących i wylatujących z kraju. Szczególnie wnikliwej kontroli mogą być poddawane osoby przylatujące (w tym w ramach tranzytu) z państw i terytoriów uznawanych przez władze tajskie za "wysokiego ryzyka". Na dzień publikacji niniejszego komunikatu są to: Włochy, Chiny, Korea Południowa, Hong Kong, Makau i Iran.

Osoby z objawami choroby (np. gorączką) mogą zostać skierowane na przymusowe badania, poddane kwarantannie i leczeniu na koszt pacjenta. Pasażerowie bez objawów choroby, ale przylatujący z państw wysokiego ryzyka, proszeni są o zastosowanie 14-dniowej kwarantanny w domu lub hotelu. Władze tajskie nie wyjaśniły jeszcze, czy taka kwarantanna będzie dobrowolna, czy przymusowa i jakie konsekwencje będą grozić za jej nieprzestrzeganie.

Osoby powracające z Tajlandii muszą liczyć się z dodatkowymi środkami bezpieczeństwa i kontrolami także na lotniskach docelowych. Niektóre państwa wprowadziły całkowity zakaz wjazdu dla osób które w ostatnim czasie odwiedziły Tajlandię.

Ukraina

12 marca władze Ukrainy zdecydowały o zamknięciu (od piątku 13 marca) większość swoich przejść granicznych - z 219 ukraińskich przejść działać będzie tylko 49

Wietnam

Obowiązuje zakaz wjazdu do Wietnamu dla cudzoziemców, którzy w ciągu ostatnich 14 dni przebywali w Chinach; ruch lotniczy i kolejowy między Wietnamem i Chinami został zawieszony.  Osoby, które przebywały we Włoszech lub Iranie, lub przejeżdżały przez terytorium tych krajów, będą po przylocie do Wietnamu podlegać obowiązkowej 14-dniowej kwarantannie. Władze Wietnamu mogą w dowolnym momencie zarządzić ograniczenie wjazdu cudzoziemców przyjeżdżających do Wietnamu.

Węgry

Informacje na temat aktualnej liczby zachorowań na Węgrzech oraz podejmowanych środkach prewencyjnych publikowane są na stronie internetowej https://koronavirus.gov.hu/. Na potrzeby zgłoszeń przypadków zachorowań uruchomiona została ogólnokrajowa infolinia: (+36) 80 277 455/ (+36) 80 277 456.

Włochy

Ministerstwo Spraw Zagranicznych - w związku z rosnącym zagrożeniem epidemiologicznym wirusem SARS-CoV-2 - zaleca unikanie podróży, które nie są konieczne, na całym terytorium Włoch.

MSZ informuje, że całe terytorium Włoch zostało objęte tzw. strefą ograniczonego ruchu, co oznacza przede wszystkim, że wszelkie przemieszczanie się będzie kontrolowane przez właściwe służby i możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach (np. w ważnych sprawach służbowych, w celach zdrowotnych, w celu powrotu do miejsca zamieszkania).

MSZ apeluje też o śledzenie bieżących doniesień na temat wirusa SARS-CoV-2. Komunikaty są zamieszczane na stronie placówek we Włoszech oraz na stronie włoskiego Ministerstwa Zdrowia.

Ze względu na zagrożenie epidemiologiczne Główny Inspektorat Sanitarny nie zaleca podróżowania do Włoch. Jednocześnie informujemy, że ruch lotniczy i kolejowy nie został formalnie wstrzymany, ale wielu przewoźników zawiesiło połączenia do Włoch.

W związku ze znaczącym wzrostem liczby zakażeń we Włoszech premier Giuseppe Conte podpisał 9 marca br. dekret wprowadzający nowe środki mające na celu zapobieganie rozprzestrzenianiu się koronawirusa. Nowe przepisy będą obowiązywać do 3 kwietnia br.

Na mocy dekretu obowiązują m.in. następujące ograniczenia:

- przemieszczanie się będzie kontrolowane przez właściwe służby i możliwe tylko w uzasadnionych przypadkach (np. w ważnych sprawach służbowych, w celach zdrowotnych, w celu powrotu do miejsca zamieszkania);

- zawieszone zostają wszelkie zgromadzenia świeckie i religijne (w tym pogrzeby), działalność kulturalna (w tym zamknięte teatry, kina, muzea, sportowa (w tym stacje narciarskie) oraz rozrywkowa;

- centra handlowe i sklepy wielkopowierzchniowe mogą działać jedynie od poniedziałku do piątku;

- restauracje i bary mogą działać jedynie w godzinach 6:00-18:00 (z zachowaniem stosownych środków bezpieczeństwa, przynajmniej 1 metr odległości między klientami);

- zostają zamknięte żłobki, przedszkola, szkoły, uniwersytety, inne ośrodki szkoleniowe i nauczające do dnia 3 kwietnia 2020 r.; zawiesza się wycieczki szkolne i wymiany kulturowe.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM