Zamiast uścisku dłoni - podawanie łokcia. Zobacz, jak prezydent wita się z ministrem

W związku z roprzestrzeniającym się koronawirusem władze sanitarne zalecają ograniczanie bezpośredniego kontaktu, w tym podawania ręki (np. na powitanie). Kancelaria Prezydenta opublikowała nagranie, w jaki sposób prezydent Andrzej Duda przywitał się z Głównym Inspektorem Sanitarnym Jarosławem Pinkasem.
Zobacz wideo

Na krótkim nagraniu - udostępnionym przez Kancelarię Prezydenta na Twitterze - widzimy, jak Andrzej Duda schodzi ze schodów, aby przywitać się z Jarosławem Pinkasem, Głównym Inspektorem Sanitarnym. Sytuacja - jak czytamy we wpisie - ma miejsce chwilę przed spotkaniem prezydenta z przedstawicielami organizacji harcerskich oraz właśnie z GIS.

Duda i Pinkas - zamiast klasycznego uścisku dłoni - przywitali się poprzez lekkie uderzenie się łokciami. 

Dość niecodzienny sposób na przywitanie ma związek z ostrożnością dotyczącą koronawirusa. Już w środę wicepremier Piotr Gliński apelował do Polaków, aby zmienili swoje niektóre codzienne zachowania, na przykład właśnie popularny uścisk dłoni. - To piękny gest w wielu kulturach, także w polskiej, jest on bardzo istotny i ważny (...), ale zamieniamy podawanie ręki na podawanie łokcia - mówił minister kultury.

Jarosław Pinkas od początku przekonywał, że w profilaktyce zakażeń koronawirusem bardzo ważne jest mycie rąk - wodą z mydłem, a jeśli nie ma takiej możliwości, np. podczas podróży, ich dezynfekcja środkiem na bazie alkoholu. Ważne jest również, aby podczas kaszlu i kichania zakrywać usta i nos zgiętym łokciem lub chusteczką, a następnie natychmiast wyrzucić chusteczkę do zamkniętego kosza i umyć ręce.

Koronawirus. W Polsce ponad 50 zarażonych

Koronawirus rozprzestrzenia się bardzo szybko. W Polsce - do czwartku 12 marca - liczba zarażonych wzrosła do ponad 50 osób. W tym jedna - pacjentka z Poznania - zmarła. 

Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem poinformował w środę, że placówki oświatowe i szkoły wyższe zawieszają na dwa tygodnie zajęcia. Odwołane są wszelkie imprezy masowe i zawieszona zostanie działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów. W czwartek wprowadzono z kolei stan zagrożenia epidemicznego. >> Sprawdź, co to oznacza.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM