Ministerstwo Zdrowia: Są kolejne przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie choruje już ponad 50 osób

W czwartek o godzinie 16 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie w naszym kraju zarażonych zostało już 51 osób, w tym jedna pacjentka zmarła.
Zobacz wideo

"Mamy 2 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Potwierdzone wyniki dotyczą: 2 osób z woj. wielkopolskiego (Poznań). W sumie mamy 51 przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce, w tym jedna osoba zmarła" - podał w krótkim komunikacie na Twitterze resort zdrowia.

Koronawirus w Polsce. Stan zagrożenia epidemicznego

Wcześniej, do godziny 14 w czwartek, Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 18 nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. To między innymi pacjenci ze Szczecina i Opola, dwie osoby z Podkarpacia, jedna z województwa wielkopolskiego, cztery z Lublina oraz dwie z Mazowsza. 

Również w czwartek władze Poznania podały, że w tamtejszym szpitalu na koronawirusa zmarła 57-letnia pacjentka. Kobieta, jak podkreślono, miała też inne choroby i brała leki obniżające odporność. To pierwsza śmiertelna ofiara wirusa w naszym kraju.

Polskie władze z każdym dniem wprowadzają kolejne obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem. Na początku tygodnia poinformowano o całkowitym zakazie organizacji imprez masowych oraz o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na granicach. W środę rząd zdecydował się na zamknięcie placówek oświatowych, uczelni wyższych oraz instytucji kultury - na dwa tygodnie (od poniedziałku 16 marca). 

W czwartek z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to między innymi, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć sposób przemieszczania się, może zakazać obrotu i używania określonych produktów. - Może też czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy, może też wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, przypomnijmy, potwierdzono 4 marca. To mężczyzna, który wcześniej podróżował do Niemiec, był hospitalizowany w Zielonej Górze. Inni pacjenci z potwierdzonym koronawirusem przebywają w szpitalach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie czy Lublinie. 

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił, że koronawirus może być określany jako pandemia. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię - poinformował szef WHO.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM