Episkopat popiera dyspensę od udziału w niedzielnej mszy. Wysłał list do biskupów

Konferencja Episkopatu Polski namawia biskupów do udzielania dyspensy od udziału w niedzielnej mszy części wiernym. Wydano w tej sprawie komunikat.
Zobacz wideo

Rada Stała Konferencji Episkopatu Polski wydała komunikat w związku z rosnącym zagrożeniem zakażeniem koronawirusem w kraju. 

Zawiera rekomendację, aby  biskupi diecezjalni udzielili dyspensy od obowiązku niedzielnego uczestnictwa we mszy świętej do 29 marca. Nie ma ona jednak dotyczyć wszystkich wiernych. Wyróżniono:

 • osoby w podeszłym wieku,
 • osoby z objawami infekcji (np. kaszel, katar, podwyższona temperatura, itp.),
 • dzieci i młodzież szkolna oraz dorośli, którzy sprawują nad nimi bezpośrednią opiekę,
 • osoby, które czują obawę przed zarażeniem.

Abp Stanisław Gądecki przyjął już za obowiązujące w archidiecezji poznańskiej zarządzenie Rady Stałej Konferencji Episkopatu Polski „Z wiarą w Opatrzność Bożą i w trosce o życie i zdrowie społeczeństwa”. „Wzywam wszystkich duszpasterzy i wiernych do należytej troski o przestrzeganie podstawowych zasad higieny” – pisze metropolita poznański.

"Skorzystanie z dyspensy oznacza, że nieobecność na Mszy niedzielnej we wskazanym czasie nie jest grzechem. Jednocześnie zachęcamy, aby osoby korzystające z dyspensy trwały na osobistej i rodzinnej modlitwie. Zachęcamy też do duchowej łączności ze wspólnotą Kościoła poprzez transmisje radiowe, telewizyjne lub internetowe" – napisano w komunikacie KEP.

 • Pismo zawiera też więcej zaleceń dotyczących mszy. Należy:
 • korzystać z możliwości przyjmowania komunii świętej na rękę,
 • przekazywać znak pokoju przez skinienie głowy, bez podawania rąk,
 • oddawać cześć krzyżowi przez przyklęknięcie lub głęboki skłon, bez kontaktu bezpośredniego,
 • powstrzymywać się od oddawania czci relikwiom poprzez pocałunek lub dotknięcie,
 • nakładać folie ochronne na kratki konfesjonałów,
 • zrezygnować z napełniania kropielnic kościelnych wodą święconą.

Odwołane rekolekcje wielkopostne dla dzieci i młodzieży w Archidiecezji Warszawskiej

Dyrektor Wydziału Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży Archidiecezji Warszawskiej ks. Łukasz Przybylski poinformował PAP w czwartek o odwołaniu rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodzieży, a także wielkopostnych dni skupienia dla katechetów. Odwołany został także Diecezjalny Dzień Młodzieży.

W przekazanym PAP komunikacie jego autor podkreśla, że w związku z zagrożeniem zarażenia koronawirusem oraz decyzjami administracyjnymi wydanymi przez stosowne organy państwa Wydział Duszpasterstwa Dzieci i Młodzieży informuje o odwołaniu wielkopostnych dni skupienia dla katechetów w sobotę 14 marca, Diecezjalnego Dnia Młodzieży w Świątyni Opatrzności Bożej kwietnia oraz rekolekcji wielkopostnych dla dzieci i młodzieży organizowanych w parafiach aż do odwołania decyzji.

Od środy 11 marca nie odbywają się wykłady i zajęcia na Papieskim Wydziale Teologicznym w Warszawie. Na PWTW Collegium Bobolanum wszystkie zajęcia dydaktyczne zostały odwołane do 25 marca.

Centrum Opatrzności Bożej zawiesiło możliwość zwiedzania Świątyni Opatrzności Bożej.

Zwiedzać nie mozna także Muzeum Archidiecezji Warszawskiej na Starym Mieście. Odwołano zaplanowane na marzec wykłady, koncerty i imprezy towarzyszące wystawom czasowym.

Koronawirus w Polsce

W czwartek o godzinie 16 Ministerstwo Zdrowia poinformowało o dwóch nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie w naszym kraju zarażonych zostało już 51 osób, jedna pacjentka zmarła.

Polskie władze z każdym dniem wprowadzają kolejne obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem. Na początku tygodnia poinformowano o całkowitym zakazie organizacji imprez masowych oraz o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na granicach. W środę rząd zdecydował się na zamknięcie placówek oświatowych, uczelni wyższych oraz instytucji kultury - na dwa tygodnie (od poniedziałku 16 marca). 

W czwartek z kolei minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to między innymi, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć sposób przemieszczania się, może zakazać obrotu i używania określonych produktów. - Może też czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy, może też wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń - wyjaśnił szef resortu zdrowia.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM