Reporter TOK FM: W związku z koronawirusem rząd planuje ograniczenia dla restauracji i kościołów

Jak dowiedział się reporter TOK FM Michał Janczura, rząd planuje wprowadzenie ograniczeń dla restauracji i kościołów w związku z koronawirusem. Trwają prace nad projektem rozporządzenia w tej sprawie.
Zobacz wideo

Jak wynika z ustaleń Michała Janczury z TOK FM, Ministerstwo Zdrowia ma projekt rozporządzenia, który zakłada, że w restauracjach i pubach jednocześnie mogłoby znajdować się maksymalnie 60 osób. W kościołach zaś - maksymalnie 100. Ponadto, jak podaje nasz reporter, projekt zakłada również zakaz przyjmowania osób na leczenie w sanatoriach oraz częściowe ograniczenie pracy urzędów. 

Z informacji Janczury wynika, że projekt trafił do uzgodnień międzyresortowych. 

Wcześniej minister Łukasz Szumowski informował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że szef resortu zdrowia może nakładać na obywateli kolejne ograniczenia mające pomóc w walce z koronawirusem. 

- Minister zdrowia może czasowo ograniczyć sposób przemieszczania się, może zakazać obrotu i używania określonych produktów, może czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy, może też wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń - wyliczał w czwartek Szumowski. 

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zarażeń

W Polsce już teraz nie można organizować żadnych imprez masowych, a na granicach przeprowadzane są kontrole sanitarne. Zawieszone jest działanie placówek oświatowych, które od poniedziałku (16 marca) mają być całkowicie zamknięte na okres dwóch tygodni. Nie działać będą także uczelnie wyższe oraz instytucje kultury, takie jak np. muzea, kina czy teatry. 

W Polsce - do czwartkowego wieczora - potwierdzonych zostało łącznie 51 przypadków zachorowań na koronawirusa. W tym jedna osoba - pacjentka z Poznania - zmarła. Jak podał szef resortu zdrowia, kobieta cierpiała też na szereg innych schorzeń i brała leki obniżające odporność. Jej stan od początku był ciężki. 

Łukasz Szumowski uprzedzał w czwartek, że liczba potwierdzonych przypadków wirusa z pewnością dalej będzie rosnąć. W TVN24 podał, że maksymalnego wzrostu spodziewa się pod koniec przyszłego lub na początku jeszcze następnego tygodnia. - Prawdopodobnie za tydzień, może trochę później w Polsce będzie zarażonych koronawirusem tysiąc osób - mówił.

Na całym świecie liczba zachorowań na wirusa przekroczyła 127 tys. osób. Zmarło ponad 4,7 z nich. WHO określiła koronawirusa oficjalnie jako pandemię. 

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM