Ministerstwo Zdrowia: Są kolejne przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych siedmiu przypadkach zakażenia koronawirusem. Od 4 marca w Polsce odnotowano 58 zakażeń - jedna osoba zmarła.
Zobacz wideo

Z informacji opublikowanych na Twitterze wynika, że nowe zakażenia zdiagnozowano w dwóch osób  z woj. podkarpackiego (Leżajsk), jednej z w woj. lubelskiego (Lublin), jednej  z woj. dolnośląskiego (Wrocław) oraz trzech 3 osób z woj. łódzkiego (Łódź).

Koronawirus w Polsce

W czwartek  Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem, łączna liczba zarażonych wynosiła 51 osób. Jedna z pacjentek, 57-letnia kobieta zmarła. Jak podkreślono, miała też inne choroby i brała leki obniżające odporność. 

Polskie władze z każdym dniem wprowadzają kolejne obostrzenia dotyczące walki z koronawirusem. Na początku tygodnia poinformowano o całkowitym zakazie organizacji imprez masowych oraz o wprowadzeniu kontroli sanitarnych na granicach. W środę rząd zdecydował się na zamknięcie placówek oświatowych, uczelni wyższych oraz instytucji kultury - na dwa tygodnie (od poniedziałku 16 marca). 

Również w czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to między innymi, że w kolejnych rozporządzeniach minister zdrowia może czasowo ograniczyć sposób przemieszczania się, może zakazać obrotu i używania określonych produktów. Może też czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy, może też wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce, przypomnijmy, potwierdzono 4 marca. To mężczyzna, który wcześniej podróżował do Niemiec, był hospitalizowany w Zielonej Górze. Inni pacjenci z potwierdzonym koronawirusem przebywają w szpitalach m.in. w Warszawie, Poznaniu, Szczecinie czy Lublinie. 

Koronawirus na świecie

Szef Światowej Organizacji Zdrowia Tedros Adhanom Ghebreyesus ogłosił, że koronawirus może być określany jako pandemia. - Jesteśmy głęboko zaniepokojeni zarówno alarmującym poziomem rozprzestrzeniania się, intensywnością, jak i alarmującym poziomem braku działań. Dlatego sformułowaliśmy ocenę, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię - poinformował szef WHO.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM