Testy na koronawirusa. Jak działają? Ile trzeba czekać na wyniki? Komu są wykonywane?
Testy na obecność koronawirusa to jedyne narzędzie pozwalające potwierdzić ewentualne zakażenie. W Polsce do tej pory przebadano blisko 2900 próbek. W jaki sposób działają testy na koronawirusa? Jak się je przeprowadza? Ile czasu trzeba czekać na wynik?
Testy na koronawirusa. Jak działają?
Istnieją dwa rodzaje testów na koronawirusa: genetyczne lub wykrywające przeciwciała przeciwko koronawirusowi. Ze względu jednak na zbyt małą czułość tych ostatnich w Polsce wykonuje się tylko testy genetyczne. - Istnieje zbyt duże ryzyko, że dadzą one wyniki fałszywie ujemne lub fałszywie dodatnie - mówi o testach wykrywających przeciwciała Jan Bondar, rzecznik Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Materiał do testów genetycznych pobierany jest w formie wymazu z nosogardła lub ewentualnie z niższych partii dróg oddechowych.
Testy na koronawirusa. Jak długo trzeba czekać na wyniki?
Rzecznik wyjaśnia, że wszystko zależy od logistyki. - Samo badanie próbki trwa kilka godzin. Problem pojawia się wtedy, kiedy wyniki są niejasne. Wtedy badanie trzeba powtarzać - tłumaczy, dodając, że w takiej sytuacji ocena pobranego wymazu może trwać nawet kilkadziesiąt godzin.
Czas samego badania to jednak nie wszystko, trzeba do niego również doliczyć czas potrzebny na pobranie próbki i przewiezienie jej do laboratorium.
Testy na koronawirusa. Komu robione są testy?
Do tej pory testy wykonywane były osobom, które podejrzewane były o zakażenie koronawirusem. Były to osoby mające objawy mogące świadczyć o zarażeniu. - Teraz - zgodnie z nowymi zaleceniami WHO - oprócz tych osób podejrzanych o zakażenie wykonujemy również testy osobom z bezpośredniego kontaktu, które są w kwarantannie - mówił podczas briefingu prasowego rzecznik Ministerstwa Zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Jan Bondar precyzuje, że osoba przebywającą na kwarantannie powinna - o ile nie ma żadnych objawów - być badana dopiero w siódmej dobie odizolowania, co jest związane z czasem inkubacji wirusa. - Jeżeli wynik będzie negatywny, to nie ma powodów, żeby kogoś trzymać w kwarantannie - podsumowuje.
Aplikacja TOK FM. Słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo.
DOSTĘP PREMIUM
- "Rosjanie bili do momentu, aż uleciało z niego życie". Putin: Usiadłem w kącie i zapłakałem
- Zła wiadomość dla kierowców. "Nawet 9-10 złotych za diesla na polskich stacjach"
- Mrożenie cen energii jak "branie tabletki przeciwbólowej, gdy ząb jest do wyrwania". Ekspert o krótkowzroczności rządu
- "To zbrodnia". Reżim Asada nie dopuszcza pomocy do ofiar? "Ludzie pod gruzami są skazywani na śmierć"
- "Ruscy owinęli dziecku głowę streczem i je udusili". Polak opowiada o walce i pomocy Ukrainie
- "To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
- Stopy procentowe. Jest decyzja Rady Polityki Pieniężnej
- Cichanouska w Senacie: "Wśród bohaterów, którzy łączą Polskę i Białoruś jest także Andrzej Poczobut"
- 1,5 mln zł zadośćuczynienia dla syna rtm. Pileckiego. "Za krzywdy doznane przez ojca"
- Koalicja Obywatelska zwycięża w pięciu województwach. PiS traci poparcie [SONDAŻ]