Urzędy, poczta, komunikacja miejska. Sprawdź ograniczenia związane z koronawirusem

Ograniczenia w komunikacji miejskiej, zamknięte urzędy miejskie, obostrzenia w sądach czy na poczcie. W związku z koronawirusem coraz więcej instytucji wprowadza zmiany mające na celu walkę z epidemią. Sprawdź, gdzie możesz napotkać na utrudnienia.
Zobacz wideo

W związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem w całym kraju wprowadzane są kolejne obostrzenia mające na celu ograniczanie kontaktów międzyludzkich, bo takie kontakty - jak mówił w naszym radiu dr Rafał Mostowy, epidemiolog z Małopolskiego Centrum Biotechnologii Uniwersytetu Jagiellońskiego, "są dokładnie tym sposobem, przez który koronawirus się rozprzestrzenia". - Mniej kontaktów oznacza mniej okazji do rozprzestrzeniania się dla wirusa - powiedział. 

Obostrzenia związane z epidemią widać m.in. w urzędach. Szereg gmin czy dzielnic wprowadza ograniczenia dotyczące liczby osób, które mogą do nich wejść w jednym momencie lub wydziela specjalne strefy. W Katowicach urząd miasta został całkowicie zamknięty do odwołania. Wyjątkiem jest rejestracja zgonów. Prezydent Miasta Marcin Krupa liczy na zrozumienie mieszkańców i zapewnia, że nie będą naliczane odsetki za nieterminowe wpłaty jeśli opóźnienia będą związane z zamknięciem urzędu. - Nie wiemy, jak długo to potrwa, ale chcemy ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się wirusa - mówił w piątek. 

Również w Gdyni urząd miasta jest od dzisiaj [13 marca] praktycznie zamknięty. Do budynków wpuszczani są, po okazaniu identyfikatorów, jedynie pracownicy, którym nie było możliwości zorganizowania pracy zdalnej. Interesanci są przyjmowani tylko w wybranych sprawach, po wcześniejszym umówieniu daty i godziny w wyznaczonych miejscach.

Pewne ograniczenia wprowadza też urząd miasta w Łodzi. Od poniedziałku 16 marca nie będzie można m.in. zarejestrować samochodu i odebrać prawa jazdy. Dla interesantów chcących załatwić pilne sprawy wyznaczono trzy punkty obsługi, ale urzędnicy zalecają skorzystanie z usług dostępnych w sieci.

W Koszalinie Urząd Stanu Cywilnego w Koszalinie wprowadził obostrzenia dotyczące ceremonii zawarcia związku małżeńskiego. Śluby będą odbywały się przy ograniczonej liczbie osób. Oprócz pary młodej, mogą w niej uczestniczyć świadkowie, ewentualnie rodzice oraz jedna osoba, która na uroczystości będzie robić zdjęcia. Obostrzenia obowiązują od piątku do 28 marca.

Ze względu na rozprzestrzenianie się koronowirusa, od piątku 13 marca do 27 marca całkowicie zamknięte będą urzędy skarbowe, o czym poinformowała rzeczniczka prasowa szefa Krajowej Administracji Skarbowej Anita Wielanek. Kontakt z fiskusem będzie możliwy przez telefon bądź internet.

Ograniczenia w pracy sądów i policji

Również sądy ograniczają do końca marca rozpatrywanie spraw. Na wokandzie pozostaję tylko te które wymagają niezwłocznego rozpoznania - pozostałe będą odraczane.

Poważne zmiany w przyjmowaniu interesantów wprowadza też policja, np. w Warszawie. W piątek Komenda Stołeczna Policji poinformowała, że do odwołania w jednostkach policji na terenie garnizonu stołecznego zawieszone zostają przyjęcia interesantów w sprawie skarg i wniosków. - Ciągłość ich składania pozostaje jednak zachowana. Ograniczana pozostaje jedynie ich forma - podał rzecznik prasowy Komendanta Stołecznego Policji nadkom. Sylwester Marczak i dodał, że zawieszone zostają również terminy przyjęć interesantów przez kierownictwo policji na terenie garnizonu stołecznego.

Skargi i wnioski można przekazywać za pośrednictwem tradycyjnej poczty lub korespondencji elektronicznej.

Jak działa Poczta Polska?

Co z Pocztą Polską? Listonosze nie zaprzestają roznoszenia listów czy przesyłek. Od poniedziałku mają być wyposażeni w rękawiczki ochronne i środki do dezynfekcji powierzchni kontaktowych. W placówkach Poczty powstaną zaś specjalne strefy bezpieczeństwa. Klienci ustawiać się będę za znajdującą się na podłodze taśmą - 1,5 metra od pracownika. Klienci będą kolejno podchodzić do stanowiska obsługi. Bliższy kontakt będzie możliwy jedynie na wyraźną prośbę pracownika. Zmianie mogą ulegać godziny otwarcia poszczególnych placówek.

Wcześniej za pośrednictwem Twittera firma informowała, że zawiesza do odwołania przyjmowanie wszystkich przesyłek pocztowych kierowanych do Włoch. Poczta Polska wstrzymuje też do odwołania przyjmowanie przesyłek pocztowych skierowanych do Mongolii.

Kraków zamyka postoje dorożek

Nie tylko instytucje wstrzymują prace. W Krakowie w najbliższym czasie nie przejedziemy się dorożką. Władze miasta zdecydowały o zamknięciu postojów dorożek w centrum. Wprowadzono także zakaz przejazdów tego typu pojazdów przez Rynek Główny. Ograniczenia obowiązują od piątku do odwołania.

We Włocławku prezydent miasta zadecydował o odwołaniu jarmarku wielkanocnego, który miał odbyć się w dniach 4-5 kwietnia. Wystawcom, którzy dokonali już wpłat, Centrum Kultury "Browar B" ma je zwracać.

Koronawirus a komunikacja

W związku z rozprzestrzenianiem wirusa, w najbliższych dniach należy spodziewać się ograniczeń także w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej. Na Śląsku Górnośląsko-Zagłębiowska Metropolia zamierza ograniczyć (od poniedziałku) kursowanie komunikacji i wprowadzić rozkład na dni robocze nieszkolne. - Dzieci i tak są już w tym momencie w domach, nie potrzeba rozkładu, który zabezpieczałby ich dojazdy, które nie są wykonywane. Sporo autobusów już jeździ pustych - powiedział przewodniczący zarządu Metropolii Kazimierz Karolczak. Pytany, jakie to może być procentowe ograniczenie kursowania - oszacował, że 15-20 proc.

Ograniczenie niektórych linii - od poniedziałku - wprowadza też Warszawa. Ponadto, pojazdach stołecznej komunikacji już od piątku wprowadzono pewne ograniczenia, np. wprowadzono strefy, w których pasażerowie nie mogą stawać.

Jak informuje rzecznik ZTM Tomasz Kunert - nie ma doniesień o tym, by któryś z kierowców zachorował. Kwarantanną objęto jednego z pracowników biurowych Miejskich Zakładów Autobusowych. 

Ponadto, od soboty do odwołania 11 z 22 Punktów Obsługi Pasażerów WTP będzie nieczynnych. Zostaną także zmienione godziny otwarcia części pracujących punktów - informacje bieżące można sprawdzać na stronie Warszawskiego Transportu Publicznego.

Również Kraków wprowadzi od poniedziałku zmiany w funkcjonowaniu komunikacji miejskiej w Krakowie, polegające na zmniejszeniu częstotliwości lub zawieszeniu części linii tramwajowych i autobusowych. Jak poinformował w piątek ZTP na stronie miejskiej, od poniedziałku zostaną zawieszone linie tramwajowe nr: 16, 17, 49, 71, 76, 78. Linia 50 będzie kursować w dni powszednie przez cały dzień z częstotliwością co 7,5 minuty (bez wzmocnień szczytowych do 5 minut).

W komunikacji autobusowej będą zawieszone linie nr: 413, 429, 482, a linie nr 139, 502, 503 będą kursować w dni powszednie w godzinach szczytu z częstotliwością ograniczoną do 10 minut.

Koronawirus w Polsce

W Polsce odnotowano już ponad 60 potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa. Jedna osoba - pacjentka z Poznania - zmarła w czwartek przed południem. Jak informował minister zdrowia Łukasz Szumowski, kobieta cierpiała też na inne schorzenia, a jej stan od początku był ciężki. 

Zarówno władze państwowe, jak i lokalne oraz służby sanitarne apelują do wszystkich obywateli o pozostawanie w domach, nieuczestniczenie w większych skupiskach i jak najczęstsze mycie bądź dezynfekowanie rąk. 

W całej Polsce obowiązuje zakaz organizowania imprez masowych, a na przejściach granicznych przeprowadzane są kontrole sanitarne. Od poniedziałku (16 marca) zamknięte będą także placówki oświatowej, uczelnie wyższe i instytucje kultury. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM