Lekarz jednego z największych szpitali na Śląsku z potwierdzonym koronawirusem. Placówka wstrzymuje przyjęcia

Lekarz z Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach, jest dwunastym pacjentem z potwierdzonym zakażeniem koronawirusem w woj. śląskim.
Zobacz wideo

Informację o zarażonym lekarzu potwierdziła pełniąca obowiązki rzeczniczki szpitala Joanna Chłądzyńska. Poinformowała, że w związku z tym szpital wstrzymuje planowe przyjęcia w obu swoich lokalizacjach - przy ul. Ceglanej i Medyków. To jeden z największych szpitali klinicznych w regionie.

Lekarz - mężczyzna w sile wieku - trafił na oddział zakaźny Szpitala Powiatowego w Zawierciu. Jego stan jest dobry. Jak poinformowała rzeczniczka wojewody śląskiego Alina Kucharzewska, ustalana jest obecnie lista jego kontaktów. Nie podała na razie, w jaki sposób mógł się zarazić.

Joanna Chłądzyńska sprecyzowała w rozmowie z PAP, że Uniwersyteckie Centrum Kliniczne od piątku wstrzymuje planowane przyjęcia i zabiegi, odwoływane są też wizyty w przyklinicznych poradniach, a praca obu izb przyjęć - w tym okulistycznej na Ceglanej - została zawieszona. - Pacjenci oddziału intensywnej terapii i jego personel zostali poddani badaniom, wdrożono wszystkie procedury - dodała.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne leczy m.in. osoby chorujące na nowotwory. Jak przypomniała Chłądzyńska, takie leczenie nie może być przerwane. Pacjenci, którzy mają w najbliższym czasie zaplanowaną chemioterapię lub radioterapię, nie zostaną jej pozbawieni. Przełożone będą natomiast zapewne wizyty kontrolne. Rzeczniczka zapewniła, że to szpital będzie się kontaktował w tej sprawie ze wszystkimi pacjentami. Cały czas w placówce obowiązuje zakaz odwiedzin.

Uniwersyteckie Centrum Kliniczne im. prof. K. Gibińskiego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach powstało w wyniku połączenia dwóch placówek medycznych: Uniwersyteckiego Centrum Okulistyki i Onkologii oraz Centralnego Szpitala Klinicznego. Dysponuje ok. 600 łóżkami w dwóch lokalizacjach. W tej placówce uniwersyteckiej stale rozwijana jest również kompleksowa opieka onkologiczna m. in. nad pacjentami z bardzo rzadkimi nowotworami neuroendokrynnymi.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zarażonych

Łącznie, do piątkowego popołudnia, w Polsce potwierdzono ponad 60 przypadków zarażeń na koronawirusa. Pacjenci są hospitalizowani m.in. w Warszawie, Krakowie, Lublinie, Poznaniu czy Szczecinie. W czwartek jedna osoba - pacjentka z Poznania zmarła. Jak informował minister zdrowia, cierpiała także na wiele innych schorzeń. Miała 57 lat, jej stan był ciężki.

Wraz z rosnącą liczbą zakażeń wprowadzane są w Polsce obostrzenia, które mają ograniczyć możliwość rozprzestrzeniania się koronawirusa. 11 marca rząd ogłosił, zakaz organizowania imprez masowych. Dzień później ogłoszono zawieszenie zajęć we wszystkich placówkach oświatowych oraz na wyższych uczelniach. Zakaz obowiązywać ma do 25 marca. Tryb pracy zmieniają też m.in. urzędy i sądy. Zmiany w kursowaniu wprowadza komunikacja miejska.

Koronawirus na świecie

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM