Koronawirus w Polsce. Są kolejne cztery potwierdzone przypadki

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w piątek po południu o czterech nowych przypadkach zarażenia koronawirusem. Wszystkie dotyczą pacjentów z Mazowsza. Łącznie w całym kraju potwierdzono już 68 zachorowań, w tym jedna osoba zmarła.
Zobacz wideo

"Mamy 4 nowe przypadki zakażenia #koronawirus, potwierdzone pozytywnymi wynikami testów laboratoryjnych. Wyniki dotyczą czterech osób z woj. mazowieckiego (Warszawa). W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 68/1 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoba zmarła)" - podało chwilę przed godziną 17 Ministerstwo Zdrowia.

Wcześniej - do godziny 14 - Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 13 przypadkach potwierdzonego koronawirusa tylko w piątek (13 marca). Były to osoby m.in. z województwa śląskiego (Zawiercie), z województwa podkarpackiego (Nisko), wielkopolskiego (Poznań), zachodniopomorskiego (Szczecin) czy mazowieckiego (Warszawa). 

W czwartek (12 marca) tych przypadków było 20. Minister Szumowski przestrzega, że liczba osób z koronawirusem będzie coraz wyższa. Jak podał w TVN24, największego przyrostu spodziewa się pod koniec przyszłego lub na początku jeszcze przyszłego tygodnia. - Prawdopodobnie za tydzień, może trochę później w Polsce będzie zarażonych koronawirusem tysiąc osób - mówił.

Koronawirus. Ograniczenia w całym kraju. Zamknięte szkoły i niektóre urzędy

W związku z rozprzestrzeniającym się wirusem w całym kraju wprowadzane są kolejne obostrzenia mające na celu ograniczanie kontaktów międzyludzkich i tym zapobiegające rozprzestrzenianiu się wirusa. Wiele instytucji i urzędów całkowicie się zamyka lub ogranicza swoją prace. Wprowadzane są też zmiany w kursowaniu komunikacji miejskich. Od poniedziałku (16 marca) zamknięte będą także placówki oświatowe, uczelnie wyższe i instytucje kultury.

Zarówno władze państwowe, jak i lokalne oraz służby sanitarne apelują do wszystkich obywateli o pozostawanie w domach, nieuczestniczenie w większych skupiskach i jak najczęstsze mycie bądź dezynfekowanie rąk. 

W czwartek minister zdrowia Łukasz Szumowski poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu zagrożenia epidemicznego. Oznacza to, że szef tego resortu wprowadzać może (choć nie musi) kolejne rozporządzenia, które będą nakładały na obywateli nowe ograniczenia. - Minister zdrowia może czasowo ograniczyć sposób przemieszczania się, może zakazać obrotu i używania określonych produktów, może czasowo ograniczyć funkcjonowanie określonych instytucji lub zakładów pracy, może też wprowadzić zakaz organizowania widowisk i wszelkich zgromadzeń - wyliczał w czwartek Szumowski.

Na całym świecie odnotowano już blisko 140 tysięcy zakażeń na koronawirusa. W tym około 5 tysięcy osób zmarło. Kilka dni temu szef Światowej Organizacji Zdrowia poinformował, że Covid-19 można scharakteryzować jako pandemię.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM