USA. Donald Trump ogłosił stan nadzwyczajny z powodu koronawirusa

Prezydent Donald Trump ogłosił w piątek wprowadzenie w USA stanu nadzwyczajnego w związku z epidemią koronawirusa. Krok ten pozwoli na uruchomienie większych funduszy federalnych na walkę z Covid-19 dla władz stanowych.
Zobacz wideo

Do podjęcia takiej decyzji nakłaniali Trumpa zarówno Republikanie jak i Demokraci. Prezydent USA poprosił szpitale o wdrożenie planów awaryjnych.

Na konferencji prezydent powiedział, że wprowadza stan nadzwyczajny, by "uwolnić całą moc rządu federalnego". Zgodnie z jego zapowiedzią, pozwoli to na przekazanie 50 mld dolarów środków federalnych na zwalczanie pandemii.

- Nie chcemy, by każdy przechodził test, to całkowicie niepotrzebne - stwierdził Trump. Zapowiedział też wprowadzenie regulacji, które mają ułatwić służbom medycznym walkę z pandemią, w tym m.in. zwiększenie liczby łóżek szpitalnych. Prezydent wezwał stany do utworzenia specjalnych ośrodków kryzysowych.

Trump zapowiedział też, że pół miliona testów na Covid-19 będzie dostępnych w ciągu tygodnia. Dodał, że powinny się im poddać jedynie osoby, które wykazują symptomy choroby.

Wiceprezydent USA Mike Pence poinformował, że koronawirus został już zdiagnozowany w 46 amerykańskich stanach.

Więcej informacji wkrótce.

DOSTĘP PREMIUM