Zamknięte granice i zawieszone loty. Co z Polakami wracającymi z zagranicy?

MSZ informuje, jak będzie wyglądał powrót Polaków z zagranicy. Konieczne będą kwarantanny.
Zobacz wideo

W nocy z piątku na sobotę w Dzienniku Ustaw zostały ogłoszone rozporządzenia MSWiA w sprawie przywrócenia tymczasowej kontroli granicznej osób przekraczających granicę państwową RP, będącą granicą wewnętrzną strefy Schengen oraz czasowego zawieszenia lub ograniczenia ruchu granicznego na określonych przejściach granicznych. Kontrola graniczna osób zostaje przywrócona tymczasowo od soboty 14 marca do 24 marca.

W sobotę opublikowane zostało też rozporządzenie ws. zakazów w ruchu lotniczym na terytorium Polski. Wprowadza ono zakaz lądowania w portach lotniczych RP międzynarodowych lotów przewożących pasażerów.

Co dalej z Polakami, którzy obecnie znajdują się poza granicami kraju? MSZ informuje:

Każdy obywatel Polski może wrócić do kraju. Do kraju wpuszczone zostaną też samoloty czarterowe z Polakami. 

Obywatele będą mogli wrócić do Polski także transportem kołowym, czyli samochodami osobowymi, busami i autokarami. 

Po przekroczeniu granicy każdy z nich zostanie zarejestrowany, a także przebadany. Zostanie również skierowany na obowiązkową 14-dniową kwarantannę domową pod karą grzywny. Ma to zabezpieczyć przed ewentualnym dalszym rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

MSZ opublikował też porady:

  • Jeżeli podróżujesz w ramach zorganizowanej wycieczki, skontaktuj się z organizatorem – powinien pomóc w powrocie do kraju
  • Jeżeli podróżujesz na własną rękę, postępuj zgodnie z procedurami linii lotniczej. Ustal z nią możliwość zmiany biletu na lot do innego państwa UE, z którego będziesz mógł dostać się do Polski drogą lądową (samochodem osobowym, busem lub autokarem). Na tę chwilę jedyną możliwością jest wjazd z terenu Niemiec
  • Skontaktuj się z ubezpieczycielem w celu przedłużenia polisy i ustalenia możliwości pokrycia kosztów zmian i przedłużającego się pobytu
  • Jeżeli kończą ci się pieniądze na dalszy pobyt za granicą, skontaktuj się z bliskimi. Konsul może udzielić pomocy finansowej w wyjątkowych przypadkach, osobom, które nie mają żadnej możliwości uzyskania jej od bliskich.
  •  Jeżeli nie masz żadnej możliwości powrotu do Polski, wyślij nam email na adres consulate.bangkok@msz.gov.pl. Podaj swoje dane osobowe i opisz krótko swoją sytuację oraz miejsce, w którym przebywasz. Jeżeli pojawi się możliwość zorganizowania specjalnych lotów czarterowych do Polski, to poinformujemy Cię o tym

- czytamy na stronie ministerstwa.

Polacy utknęli w Indiach

Niewykluczone, że LOT zapewni czartery, które sprowadzą Polaków, którzy utknęli daleko od kraju.

W trudnej sytuacji jest między innymi 25-ciosobowa grupa Polaków przebywających w Indiach. Ich loty zostały odwołane, a lotnisko z którego mieli lecieć, ma zostać zamknięte. Ale to nie jedyny taki przypadek.

Jak informuje resort spraw zagranicznych w powrocie do kraju powinien pomóc organizator wycieczki. Osoby podróżujące na własną rękę, nie mające żadnej możliwości powrotu do kraju - np. przez zmianę biletu, przelot do innego kraju Unii Europejskiej, a następnie przekroczenie granicy lądowej, powinny skontaktować się mailowo z właściwym konsulatem. Jeśli pojawi się możliwość zorganizowania specjalnych lotów czarterowych do Polski, potrzebujący zostaną o tym poinformowani.

Polacy utknęli m.in. również na Cyprze i Sri Lance, a także w Jordanii.

Koronawirus w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało w sobotę po południu o 9 nowych przypadkach koronawirusa w Polsce. Wcześniej, tego samego dnia poinformowano o 16 nowych przypadkach. Łącznie w kraju jest 93 osób zakażonych. Dwie osoby zmarły.

Koronawirus. Rząd wprowadza ograniczenia

W związku z rozprzestrzeniającą się epidemią, premier Mateusz Morawiecki poinformował w piątek o szeregu ograniczeń obowiązujących od północy z soboty na niedzielę. Po pierwsze, zdecydowano się na tymczasowe przywrócenie granic i zamknięcie ich dla cudzoziemców (na razie na 10 dni). Polacy wracający do kraju (na przykład z urlopów) mają wypełniać karty pobytu i w razie konieczności, być poddani kwarantannie. 

Oprócz tego, ograniczona zostają działalność galerii handlowych, zawieszone będzie działanie restauracji, pubów czy klubów. Wprowadzony zostanie także zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób (w tym również mszy). 

Morawiecki: Od soboty zamknięte galerie handlowe

Od poniedziałku - przez dwa tygodnie - zamknięte będą też placówki oświatowe, uczelnie wyższe i instytucje kultury.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM