Ministerstwo Zdrowia: Są kolejne przypadki zarażenia koronawirusem

W niedzielę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych siedmiu potwierdzonych przypadkach zachorowań koronawirusem. Łącznie w naszym kraju odnotowano już 111 zakażeń.
Zobacz wideo

O nowych przypadkach resort zdrowia poinformował w niedzielę, po godzinie 9. "Potwierdzone przypadki dotyczą osoby z woj. podkarpackiego (Leżajsk), 2 osób z woj. mazowieckiego (Warszawa), 1 osoby z woj. świętokrzyskiego (Kielce), 1 osoby z woj. warmińsko-mazurskiego (Ostróda), 1 osoby z woj. dolnośląskiego (Wrocław),1 osoby z woj.lubelskiego" - czytamy w krótkiej informacji zamieszczonej na Twitterze.

W sumie, jak podaje ministerstwo, liczba osób zakażonych koronawirusem w naszym kraju to 111 osób, w tym trzy osoby zmarły.

Liczba zarażonych koronawirusem stale rośnie. Tylko w sobotę (14 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 35 nowych przypadkach. Byli to m.in. pacjenci z województwa mazowieckiego (Warszawa), dolnośląskiego (Wrocław) czy lubelskiego (Lublin). W sobotę odnotowano też pierwsze przypadki zarażenia na Pomorzu. Wcześniej - w piątek (13 marca) nowych zakażeń było 17, a w czwartek (12 marca) - 20. 

Do niedzieli w Polsce, z powodu koronawirusa zmarły trzy osoby. Pierwsza - w czwartek (12 marca) - pacjentka z Poznania. Drugi - mężczyzna z Wrocławia (w piątek, 13 marca) i trzeci - 66-letni pacjent hospitalizowany w Lublinie, o którego śmierci resort zdrowia poinformował w sobotę wieczorem. Każdy z tych pacjentów, co podkreślali przedstawiciele ministerstwa, cierpiał na choroby współistniejące. 

Koronawirus. Zamknięte granice i inne obostrzenia

Od północy w Polsce obowiązują liczne obostrzenia walące na celu walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem. Zamknięte zostały granice naszego kraju dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską - granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. W Polsce mogą lądować tylko loty czarterowe. Ograniczenia obowiązują na razie przez 10 dni, z możliwością przedłużenia. 

Oprócz tego, zawieszona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki. 

Od poniedziałku - przez dwa tygodnie (do 25 marca) zamknięte będą też szkoły, przedszkola, żłobki oraz uczelnie wyższe. 

Poza tym, w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób (dotyczy to także mszy w kościołach). 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. Szef WHO stwierdził w czwartek, że epicentrum pandemii stała się Europa, w której dzienny przyrost nowych przypadków koronawirusa jest większy, niż to miało w szczytowym okresie epidemii w Chinach.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM