Ministerstwo Zdrowia: Zmarła czwarta osoba zarażona koronawirusem

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnej osobie w Polsce, która zmarła z powodu koronawirusa.
Zobacz wideo

Jak poinformował resort to 67-letni mężczyzna, który od początku był w stanie ciężkim i miał choroby współistniejące. Chory przebywał w szpitalu w Łańcucie (woj. podkarpackie).

Wcześniej z powodu koronawirusa zmarły w Polsce trzy osoby. Pierwsza to 57-letnia kobieta z Poznania, o której śmierci poinformowano w czwartek 12 marca. Jak podawał minister zdrowia Łukasz Szumowski, kobieta cierpiała też na szereg innych schorzeń i przyjmowała leki obniżające odporność. Jej stan od początku był ciężki.

Drugą osobą zmarłą w Polsce z powodu koronawirusa był 73-letni mężczyzna, który przebywał we wrocławskim szpitalu. Jego stan także był ciężki, miał choroby współistniejące. O jego śmierci poinformowało Ministerstwo Zdrowia wieczorem 13 marca.

I trzecia ofiara to 66-letni mężczyzna z województwa lubelskiego, który w stanie ciężkim przebywał w szpitalu w Lublinie. On także, jak podawał resort zdrowia, cierpiał na choroby współistniejące. O jego śmierci poinformowano w sobotę (14 marca) wieczorem.

Koronawirus. Zamknięte granice i inne obostrzenia

W sumie w Polsce potwierdzono już ponad 100 zakażeń na koronawirusa, w tym kilkanaście osób już wyzdrowiało. Minister zdrowia Łukasz Szumowski, podczas swoich licznych konferencji prasowych przestrzega, że liczba zachorowań w najbliższych dniach nadal będzie rosnąć. 

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce obowiązują liczne obostrzenia walące na celu walkę z rozprzestrzeniającą się epidemią. Zamknięte zostały granice naszego kraju dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską - granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. W Polsce mogą lądować tylko loty czarterowe. Ograniczenia obowiązują na razie przez 10 dni, z możliwością przedłużenia. 

Oprócz tego, zawieszona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki.

Poza tym, w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób (dotyczy to także mszy w kościołach). 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. Szef WHO stwierdził w czwartek, że epicentrum pandemii stała się Europa, w której dzienny przyrost nowych przypadków koronawirusa jest większy, niż to miało w szczytowym okresie epidemii w Chinach.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

TOK FM PREMIUM