Z lotniska Londyn-Heathrow przyleci pierwszy samolot z Polakami w ramach operacji "Lot do domu"

Około godz. 13 w Warszawie wyląduje pierwszy samolot czarterowy w ramach operacji "Lot do domu". Przyleci z lotniska Londyn-Heathrow. To początek działań, które mają pozwolić Polakom powrót do kraju. Od północy wszystkie międzynarodowe połączenia lotnicze i kolejowe zostały w Polsce wstrzymane.
Zobacz wideo

- Pierwszy specjalny rejs odbędzie się z Londyn-Heathrow. Wykona go Boeingiem 787 Dreamliner, który na Lotnisku Chopina ma wylądować o 12.55 - informował rzecznik PLL LOT Michał Czernicki. Ale specjalne samoloty przylecą nie tylko z Londynu. Na stronie lotdodomu.pl można rezerwować bilety również na dzisiejsze rejsy z Chicago, Nowego Jorku i Toronto. Na jutro - dodatkowo jeszcze z Kolombo, Larnaki i Tbilisi.

Ci, którzy "utknęli" w innych miejscach nieznajdujących się na liście - mogą na tej samej stronie zgłaszać zapotrzebowanie na lot powrotny, o czym informuje prezes Polskich Linii Lotniczych LOT Rafał Milczarski. - My, po przeanalizowaniu zainteresowania i po uzgodnieniu z Kancelarią Prezesa Rady Ministrów będziemy decydować o uruchamianiu kolejnych rejsów w kolejnych możliwych kierunkach - zapowiada.

Ceny biletów są zryczałtowane. Wysokość stawki ma zależeć od kierunku, z którego realizowany będzie przelot: 400 800 zł w granicach Europy i 1600 2400 zł za przelot dalekiego zasięgu. Pozostałą kwotę - jak zapowiadał premier Morawiecki - ma dopłacić rząd. Wszystkie zaplanowane wcześniej loty czarterowe odbędą się zgodnie z planem.

Wznowiona kontrola na granicach

Od północy z soboty na niedzielę - Polska wznowiła kontrole na granicach. Od dzisiaj nie wjedzie większość cudzoziemców, a powracający do kraju Polacy będą musieli odbyć kwarantannę.

W sobotę w Dzienniku Ustaw opublikowane zostało rozporządzenie Rady Ministrów ws. zakazów w ruchu lotniczym. Zgodnie z nim, wprowadza się zakaz lądowania w polskich portach lotniczych samolotów wykonujących rejsy międzynarodowe z pasażerami. Wyjątkiem są samoloty przewożące obywateli polskich powracających na terytorium Polski samolotami wyczarterowanymi na zlecenie Prezesa Rady Ministrów.

Rozporządzenie wchodzi w życie z dniem następującym po dniu ogłoszenia; traci moc po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. LOT zawiesił wszystkie połączenia od 15 do 28 marca br. włącznie.

Spółka przekazała, że by pomóc powrócić do kraju obywatelom polskim znajdującym się poza jego granicami, rząd we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT rozpoczyna operację #LOTdoDomu.

"Mimo zawieszenia międzynarodowych połączeń lotniczych, do Polski wpuszczone zostaną wszystkie samoloty wykonujące wcześniej zaplanowane loty czarterowe z Polakami oraz uprawnionymi do tego cudzoziemcami, czyli małżonkami obywateli polskich, dziećmi obywateli polskich, osobami posiadającymi Kartę Polaka i osobami posiadającymi prawo stałego lub czasowego pobytu na terenie RP lub pozwolenie na pracę" - poinformowano.

Kwarantanna dla przekraczających granice

Osoby przekraczające granice zostaną skierowane na 14 dniową kwarantannę. 

Kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby z obszarów przygranicznych, które mieszkają w Polsce, ale pracują na co dzień w kraju sąsiednim oraz kierowcy transportu kołowego - np. autobusów i busów. Osoby poddane kwarantannie będą musiały przekazać Straży Granicznej dane dotyczące adresu, pod którym będą odbywać kwarantannę.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM