Dworczyk: Liczba osób poddanych kwarantannie dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy

12 tysięcy osób zgłosiło za pośrednictwem strony PLL LOT chęć powrotu do Polski - poinformował w niedzielę szef KPRM Michał Dworczyk. Jak dodał, znacząco wzrośnie liczba osób przebywających na kwarantannie - może nawet do stu tysięcy.
Zobacz wideo

Szef kancelarii premiera Michał Dworczyk przypomniał, że w niedzielę w nocy tymczasowo zamknięte zostały granice Polski na wjazd dla cudzoziemców i przywrócona została czasowo kontrola graniczna. - Te wszystkie działania przebiegły bez większych problemów, ruch na granicach jest zmniejszony. W tej chwili wjeżdżają tylko obywatele polscy. Każdy, kto wjeżdża poddawany jest 14-dniowej kwarantannie - powiedział.

Dworczyk poinformował, że na kilku przejściach na granicy z Niemcami tworzyły się kolejki, ale wyraził przekonanie, że będą one stopniowo rozładowywane. Polityk namawiał również do zapoznania się z informacjami na stronach internetowych Straży Granicznej dotyczącymi danych o tym, na których przejściach granicznych ruch jest mniejszy.

Aby pomóc powrócić do kraju obywatelom polskim znajdującym się poza jego granicami, rząd we współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT rozpoczyna operację "Lot do domu". Jak podał w niedzielę Dworczyk, w ciągu nocy już blisko 12 tys. osób zgłosiło - za pośrednictwem strony LOT-u - swoją chęć powrotu do kraju. - Pierwsze samoloty za ocean wylatują już dzisiaj, to są głównie Stany Zjednoczone, ale nie tylko. Też dzisiaj będą dwa pierwsze czartery zrealizowane z Londynu - poinformował szef kancelarii premiera.

Znaczący wzrost liczby osób na kwarantannie

- Będziemy mieli bardzo znaczący wzrost osób, które są poddane kwarantannie. Wczoraj to było nieco ponad 2 tysiąće, w tej chwili ta liczba szacujemy, że dojdzie do kilkudziesięciu, a może nawet stu tysięcy - powiedział Dworczyk.

Szef KPRM przekazał, że w związku z tym patrole policji będą też wzmocnione przez wojsko, zarówno Wojska Obrony Terytorialnej jak i Wojska Operacyjne. Dodał, że "przyjęte niedawno przepisy umożliwiają wykorzystanie wojska w tym celu".

Kwarantanna, przypomnijmy, będzie musiała trwać 14 dni od dnia następującego po przekroczeniu granicy. Osoby poddane kwarantannie muszą (przy przekroczeniu granicy) przekazać Straży Granicznej dane dotyczące adresu, pod którym będą przebywać. Będących na kwarantannie ma prawo kontrolować policja. 

Jeśli osoba poddana kwarantannie poczuje się gorzej, a zwłaszcza jeśli pojawi się u niej gorączka, kaszel, problemy z oddychaniem, musi bezzwłocznie, telefonicznie powiadomić stację sanitarno-epidemiologiczną lub zgłosić się bezpośrednio do oddziału zakaźnego lub oddziału obserwacyjno-zakaźnego szpitala.

O godz. 11. w niedzielę zebrał się rządowy zespół zarządzania kryzysowego. Głównym tematem spotkania - jak informował rzecznik rządu Piotr Muller - miała być analiza aktualnych ognisk chorobowych koronawirusa w Polsce oraz stan realizacji zamknięcia granic i przywrócenia kontroli granicznych. 

W niedzielę Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych siedmiu osobach, u których potwierdzono koronawirusa. Łącznie w Polsce odnotowano już 111 zakażeń, w tym trzy osoby zmarły. 

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM