Koronawirus. Wchodzący do Sejmu muszą przygotować się na obostrzenia

Wszystkim osobom wchodzącym na teren parlamentu, także posłom i senatorom, będzie mierzona temperatura. Pracownicy przed wejściem będą wypełniać oświadczenia dotyczące m.in. kontaktu z osobami z podejrzeniem zakażenia koronawirusem - poinformował PAP dyrektor CIS Andrzej Grzegrzółka.
Zobacz wideo

Grzegrzółka zapewnił w niedzielę, że kierownictwo Kancelarii Sejmu oraz marszałek Sejmu Elżbieta Witek na bieżąco analizują sytuację związaną z zagrożeniem koronawirusem. Podkreślił, że działania władz izby są ukierunkowane na zapewnienie bezpieczeństwa wszystkim osobom przebywającym na terenie parlamentu, ale także na stabilność funkcjonowania jednego z najważniejszych urzędów państwowych.

- Wprowadzone zostały kolejne kroki profilaktyczne i ochronne: wszyscy pracownicy przed wejściem będą zobowiązani do wypełnienia oświadczeń dotyczących kontaktu z osobami z podejrzeniem zakażenia wirusem oraz przebywania w krajach, do których podróżowania nie zaleca Główny Inspektor Sanitarny - poinformował dyrektor CIS.

Zamknięte restauracje i niektóre wejścia

Dodatkowo - jak przekazał - wszystkim osobom wchodzącym na teren parlamentu będzie mierzona temperatura, także posłom i senatorom.

Zamknięte zostały też sejmowe restauracje oraz ograniczono liczbę dostępnych wejść na teren kompleksu sejmowego. - Wszystkie wymienione zabiegi są bezpośrednio zawiązane z zaleceniami Światowej Organizacji Zdrowia oraz Głównego Inspektora Sanitarnego. Są też pochodną wprowadzonego w piątek stanu zagrożenia epidemicznego - wyjaśnił dyrektor CIS.

Oprócz tego, już kilka dni wcześniej CIS zaapelowało do redakcji, aby w możliwości  ograniczać liczbę dziennikarzy kierowanych do Sejmu. Część pracowników Kancelarii Sejmu wykonuje swoje obowiązki zdalnie.

W niedzielę przed południem Ministerstwo Zdrowia podało, że w kierunku koronawirusa przebadano dotąd 5493 próbki. Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 111 osób, z których trzy zmarły. Pierwszy przypadek w Polsce potwierdzono 4 marca. Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

Pobierz Aplikację TOK FM, słuchaj i testuj przez dwa tygodnie za darmo:

DOSTĘP PREMIUM