Masowe szczepienia na koronawirusa? Ministerstwo dementuje i ostrzega przed fake newsami

"Nie planujemy masowych szczepień w związku z koronawirusem, to kolejny fake news" - podało w niedzielę Ministerstwo Zdrowia. Fałszywych informacji jest więcej. Walkę z oszustami, wykorzystującymi epidemię koronawirusa do prób wyłudzania pieniędzy zapowiada resort cyfryzacji.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia przestrzega, aby pod żadnym pozorem nie wchodzić i nie logować się na żadne strony internetowej podawane w SMS-ach, w których mówi się o konieczności dokonywania opłat. 

Resort zapewnia, że nie wysyła żadnych wiadomości dotyczących rzekomego wsparcia żywieniowego w związku z epidemią. Nie planuje też masowych szczepień na koronawirusa. Urzędnicy przypominają, że sprawdzone informacje dotyczące działań podejmowanych przez władze znajdują się na stronach Ministerstwa Zdrowia oraz Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. 

Przed smsami, które namawiają do logowania się na fałszywych stronach i przelewania pieniędzy w związku z epidemią koronawirusa, ostrzega też m.in. policja i Ministerstwo Cyfryzacji. Resort zapewnia, że zajmuje się tym tematem. Dyrektor Departamentu Cyberbezpieczeństwa resortu Robert Kośla poinformował, że wspólnie z operatorami telekomunikacyjnymi podjęto działania "obejmujące ograniczenie rozsyłania SMS-ów służących do ataków phishingowych (wyłudzania pieniędzy oraz ataków na komputery i smartfony)".

Przypomniał, że w sytuacjach zagrożenia cyberatakami "na poziomie krajowym współpracują ze sobą 3 zespoły CSIRT (ABW, MON i NASK), które mają uzgodnione procedury rozszerzonej współpracy operacyjnej".

Trzy zespoły tzw. CSIRT (Computer Security Incident Response Team) działają w ramach krajowego systemu cyberbezpieczeństwa. Są to: zespół CERT Polska działający w strukturach NASK (Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej), do którego głównych zadań należy rejestrowanie i obsługa zdarzeń naruszających bezpieczeństwo sieci i aktywne reagowanie w przypadku wystąpienia bezpośrednich zagrożeń dla użytkowników infrastruktury cywilnej; zespół działający przy MON, który odpowiada za ataki na obszar wojskowy; oraz zespół działający przy ABW, który odpowiada za ataki na administrację rządową.

Od weekendu w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego. Zakażenie koronawirusem potwierdzono dotychczas u 111 osób, z których trzy zmarły.

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM