Koronawirus w Polsce. Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne przypadki

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych przypadkach zachorowań na koronawirusa. Łącznie w naszym kraju odnotowano już 156 zakażeń.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejnych sześć przypadków. Potwierdzone przypadki dotyczą 3 osób z woj. mazowieckiego (Radom, Warszawa), 1 osoby z woj. małopolskiego (Kraków) i 2 osób z woj. śląskiego (Zawiercie). Pacjenci są w stanie stabilnym. W sumie liczba osób zakażonych koronawirusem: 156/3 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

Wcześniej w poniedziałek, przed godziną 9, resort zdrowia informował o 25 nowych zakażeniach. Byli to pacjenci głównie z województwa dolnośląskiego (9 osób z Wrocławia i Wałbrzycha), ale też pięć z mazowieckiego, trzy z wielkopolskiego, dwie z Opola.

Koronawirus w Polsce. 21 potwierdzonych przypadków w niedzielę

W niedzielę (15 marca) resort zdrowia poinformował o 21 nowych przypadkach potwierdzonych tylko tego dnia. Byli to pacjenci m.in. z Podkarpacia, z Lubelszczyzny, z województwa dolnośląskiego i aż sześć osób z Mazowsza. 

Liczba zarażonych koronawirusem stale rośnie. Tylko w sobotę (14 marca) Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 35 nowych przypadkach. Byli to m.in. pacjenci z województwa mazowieckiego (Warszawa), dolnośląskiego (Wrocław) czy lubelskiego (Lublin). W sobotę odnotowano też pierwsze przypadki zarażenia na Pomorzu. Wcześniej - w piątek (13 marca) nowych zakażeń było 17, a w czwartek (12 marca) - 20. 

Do tej pory w Polsce, z powodu koronawirusa zmarły trzy osoby. Pierwsza - w czwartek (12 marca) - pacjentka z Poznania.Drugi - mężczyzna z Wrocławia (w piątek, 13 marca) i trzeci - 66-letni pacjent hospitalizowany w Lublinie, o którego śmierci resort zdrowia poinformował w sobotę wieczorem. Każdy z tych pacjentów, co podkreślali przedstawiciele ministerstwa, cierpiał na choroby współistniejące. 

Koronawirus w Polsce. Zamknięte granice i inne obostrzenia

Od niedzieli w Polsce obowiązują liczne obostrzenia walące na celu walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem. Zamknięte zostały granice naszego kraju dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską - granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. W Polsce mogą lądować tylko loty czarterowe. Ograniczenia obowiązują na razie przez 10 dni, z możliwością przedłużenia. 

Oprócz tego, zawieszona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki. 

Od poniedziałku - przez dwa tygodnie (do 25 marca) zamknięte będą też szkoły, przedszkola, żłobki oraz uczelnie wyższe.

Poza tym, w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób (dotyczy to także mszy w kościołach). 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. Szef WHO stwierdził w czwartek, że epicentrum pandemii stała się Europa, w której dzienny przyrost nowych przypadków koronawirusa jest większy, niż to miało w szczytowym okresie epidemii w Chinach.

TOK FM PREMIUM