Ile żyje koronawirus? W jakiej temperaturze ginie? Wszystko, co wiemy o koronawirusie

W Europie jest już ponad 75 tys. potwierdzonych przypadków koronawirusa. To niemal tyle, ile zdiagnozowano w Chinach, w których po raz pierwszy pojawił się groźny wirus. Od czasu wybuchu epidemii, w Chinach odnotowano ponad 80 tys. zakażeń. Przypominamy, ważne informacje na temat koronawirusa.
Zobacz wideo

W Polsce potwierdzono już ponad 100 przypadków zakażenia koronawirusem SARS COV-2. Resort zdrowia przewiduje, że jeszcze w tym tygodniu liczba chorych na COVID-19 może przekroczyć 1000.

Koronawirus w Polsce. Mycie rąk niezwykle ważne

Koronawirus SARS COV-2 przenosi bezpośrednio poprzez kontakt z wydzielinami zainfekowanej osoby (droga kropelkowa, ale również kał i mocz). Z badań wynika, że nie wnika do organizmu przez skórę. Natomiast, jeśli patogen znajdzie się na naszym ciele, to łatwo możemy go przenieść np. ręką do nosa lub ust. Dlatego niezwykle ważne jest jak najczęstsze mycie i dezynfekowanie rąk. Jeśli też mamy pewność, że koronawirus znalazł się na naszym ubraniu, to należy je jak najszybciej uprać. Niezwykle istotna jest tutaj temperatura. Naukowcy przekonują, że ten koronawirus ginie w temperaturze powyżej 56 stopni Celsjusza. Stąd zaleca się pranie ubrań w wyższych temperaturach.

Koronawirus utrzymuje się w powietrzu nawet do trzech godzin - wynika z badań naukowców z Uniwersytu Princeton, Uniwersytetu Kalifornijskiego w Los Angeles i amerykańskiego Narodowego Instytutu Zdrowia. Dlatego tak ważne jest, by w miarę możliwości unikać dużych skupisk ludzkich. 

Koronawirus. Jak długo może przetrwać na przedmiotach?

Koronawirusem możemy się też zarazić poprzez kontakt z powierzchniami, na których znajdują się wydzieliny osoby zainfekowanej poprzez kichanie i kaszel. Badania na innych koronawirusach dowodzą, że mogą one przetrwać na przedmiotach z metalu, plastiku czy szkła od kilku godzin do dziewięciu dni. Dlatego też ważna jest dezynfekcja przedmiotów, z którymi mamy do czynienia. Trochę inaczej wygląda sprawa w przypadku rzeczy zrobionych z tektury i papieru. Choć naukowcy nie podają konkretnego czasu przetrwania koronawirusa na takich przedmiotach, to zapewniają, że jest on zdecydowanie krótszy niż w przypadku rzeczy metalowych, szklanych i plastikowych. Jednak warto też pamiętać o dezynfekcji takich przedmiotów.  

Koronawirus a jedzenie

Koronowirusy potrzebują do namnażania gospodarza, którym jest człowiek. GIS zapewnia, że dokładna obróbka termiczna niszczy wirusa, gdy zastosuje się odpowiednią kombinację czasu i temperatury np. 60 st. C przez 30 min. Tak więc w przypadku mięsa, produktów surowych, typowa obróbka cieplna eliminuje zanieczyszczenie mikrobiologiczne, w tym również SARS COV-2.

Koronawirus i zarost

W lutym szerokim echem odbiła się informacja Amerykańskiego Centrum Kontroli i Prewencji Chorób, ostrzegająca, że mężczyźni noszący brodę mogą być bardziej narażeni na zakażenie koronawirusem. Wszystko przez to, że niektóre rodzaje zarostu mogą zmniejszać skuteczność noszonych na twarzy maseczek z filtrem. Ministerstwo zdrowia ma inne zdanie na ten temat. - Broda nie wpływa na to, czy się zakazisz. Ale zachowaj higienę osobistą – zaleca resort na swojej stronie internetowej.

Pobierz Aplikację TOK FM i słuchaj sprytnie:

TOK FM PREMIUM