Koronawirus w Polsce. Resort zdrowia informuje o 20 kolejnych potwierdzonych przypadkach

Ministerstwo Zdrowia informuje o kolejnych 20 potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. W sumie liczba zachorowań w Polsce wynosi 325.
Zobacz wideo

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 13 osób z woj. dolnośląskiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. podkarpackiego i po 1 osobie z woj. lubuskiego i warmińsko-mazurskiego" - czytamy w komunikacie resortu zdrowia, opublikowanych chwilę po godzinie 12. Łącznie, jak podają urzędnicy, w Polsce odnotowano już 325 zakażeń, w tym pięć osób zmarło. 

Wcześniej, w czwartek przed godziną 9, resort zdrowia podał informację o 18 nowych potwierdzonych przypadkach. Dotyczyły głównie osób z województwa śląskiego i łódzkiego (po sześć przypadków), a także lubelskiego (trzy), opolskiego, wielkopolskiego oraz świętokrzyskiego (po jednym). 

W środę (18 marca) Ministerstwo Zdrowia potwierdziło w sumie 49 nowych przypadków zachorowań na koronawirusa. Dzień wcześniej - we wtorek (17 marca) - aż 61 przypadków.  

Do tej pory w Polsce z powodu koronawirusa zmarło pięć osób. Pierwsza - w czwartek (12 marca) - pacjentka z Poznania. Drugi - mężczyzna z Wrocławia (w piątek, 13 marca), trzeci - 66-letni pacjent hospitalizowany w Lublinie, o którego śmierci resort zdrowia poinformował w sobotę wieczorem, czwarty - w poniedziałek (16 marca) - 67-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie. I piąty - pacjent z Wałbrzycha. Każdy z tych pacjentów, co podkreślali przedstawiciele ministerstwa, cierpiał na choroby współistniejące.

Koronawirus w Polsce. Zamknięte granice i inne obostrzenia

Od niedzieli w Polsce obowiązują liczne obostrzenia mające na celu walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem. Zamknięte zostały granice naszego kraju dla osób chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską - granice będą zamknięte dla przyjeżdżających cudzoziemców, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie.

Oprócz tego  ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki.  Od poniedziałku - przez dwa tygodnie (do 25 marca) zamknięte będą też szkoły, przedszkola, żłobki oraz uczelnie wyższe. Poza tym, w Polsce obowiązuje zakaz zgromadzeń liczących więcej niż 50 osób (dotyczy to także mszy w kościołach). 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. Szef WHO stwierdził w czwartek, że epicentrum pandemii stała się Europa, w której dzienny przyrost nowych przypadków koronawirusa jest większy, niż to miało w szczytowym okresie epidemii w Chinach.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM