Łukasz Szumowski dla "Rz": W najbliższych dniach zanotujemy ok. 11,5 tys. zakażeń

- Mamy wybór: ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki tysięcy chorych - mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia w wywiadzie opublikowanym w piątkowej "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Szumowski - pytany przez "Rzeczpospolita" - ile osób w Polsce zachoruje, odparł, że "na pewno w najbliższych dniach zanotujemy ok. 11,5 tys. zakażeń". "Oczywiście w kolejnych dniach ta liczba będzie rosła, może do kilkunastu tysięcy. Liczymy jednak, że za tydzień, może dwa tygodnie efekt przyniosą nasze działania prewencyjne, jak zamknięcie szkół, przedszkoli czy galerii handlowych i liczba nowych zakażeń wyhamuje" - dodał.

W wywiadzie mówił też o przygotowaniach do wzrostu zachorowań. "W sieci szpitali zakaźnych, którą właśnie uruchomiliśmy, mamy 10 tys. łóżek, z których 10 proc. to łóżka tzw. respiratorowe. Sieć oczywiście możemy rozszerzać. Jeżeli np. wypełni się szpital w Łomży, uruchomimy szpital w Białymstoku. W Warszawie, gdzie szpitalami zakaźnymi są Wojewódzki Szpital Zakaźny i Szpital Kliniczny MSWiA, potencjalnie możemy jeszcze wykorzystać Wojskowy Instytut Medyczny" - tłumaczył.

"Wspólnie z Agencją Rezerw Materiałowych na bieżąco wysyłamy środki ochrony osobistej do szpitali zakaźnych. Tylko w tym tygodniu każdy szpital zakaźny otrzymał po tysiąc sztuk masek i tysiąc sztuk kombinezonów. Taki sam sprzęt trafia do stacji ratownictwa medycznego" - poinformował.

Tłumaczył, że "najwyższej klasy kombinezon chroniący przed skażeniem biologicznym czy chemicznym jest niewygodny, ale zdejmowanie go po trzech godzinach to błąd w sztuce". "Po pierwsze dlatego, że zmiana kombinezonu jest ryzykiem dla personelu. We Włoszech do zakażenia personelu najczęściej dochodziło podczas zmiany kombinezonu, do której potrzeba dwóch osób. Najlepiej go włożyć i zmieniać tylko rękawiczki do każdego pacjenta" - opowiadał. "Jak słyszę, że któraś izba przyjęć zużywa 100 kombinezonów na dobę, to mi włos na głowie staje. Konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban mówi, że na jednego pacjenta z Covid-19 powinniśmy dziennie zużyć pięć do dziesięciu kombinezonów" - dodał.

Ile może potrwać epidemia? W TOK FM dr Aneta Afelt oznajmiła stanowczo: "e należy się łudzić, że 2 tygodnie izolacji wystarczą". - Jeżeli w ciągu 2 miesięcy dojdziemy do etapu stabilizacji liczby zachorowań i zacznie się ona zmniejszać, to będziemy w komfortowych warunkach - stwierdziła ekspertka z Centrum Technologii Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jako przykład podawała Chiny, gdzie pierwsze wzmianki o koronawirusie pojawiły się już w grudniu, a dopiero w ostatnich dniach notuje się minimalne przyrosty liczby zakażonych.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM