Łukasz Szumowski dla "Rz": W najbliższych dniach zanotujemy ok. 11,5 tys. zakażeń

- Mamy wybór: ograniczenie aktywności społecznej do minimum albo dziesiątki tysięcy chorych - mówi prof. Łukasz Szumowski, minister zdrowia w wywiadzie opublikowanym w piątkowej "Rzeczpospolitej".
Zobacz wideo

Szumowski - pytany przez "Rzeczpospolita" - ile osób w Polsce zachoruje, odparł, że "na pewno w najbliższych dniach zanotujemy ok. 11,5 tys. zakażeń". "Oczywiście w kolejnych dniach ta liczba będzie rosła, może do kilkunastu tysięcy. Liczymy jednak, że za tydzień, może dwa tygodnie efekt przyniosą nasze działania prewencyjne, jak zamknięcie szkół, przedszkoli czy galerii handlowych i liczba nowych zakażeń wyhamuje" - dodał.

W wywiadzie mówił też o przygotowaniach do wzrostu zachorowań. "W sieci szpitali zakaźnych, którą właśnie uruchomiliśmy, mamy 10 tys. łóżek, z których 10 proc. to łóżka tzw. respiratorowe. Sieć oczywiście możemy rozszerzać. Jeżeli np. wypełni się szpital w Łomży, uruchomimy szpital w Białymstoku. W Warszawie, gdzie szpitalami zakaźnymi są Wojewódzki Szpital Zakaźny i Szpital Kliniczny MSWiA, potencjalnie możemy jeszcze wykorzystać Wojskowy Instytut Medyczny" - tłumaczył.

"Wspólnie z Agencją Rezerw Materiałowych na bieżąco wysyłamy środki ochrony osobistej do szpitali zakaźnych. Tylko w tym tygodniu każdy szpital zakaźny otrzymał po tysiąc sztuk masek i tysiąc sztuk kombinezonów. Taki sam sprzęt trafia do stacji ratownictwa medycznego" - poinformował.

Tłumaczył, że "najwyższej klasy kombinezon chroniący przed skażeniem biologicznym czy chemicznym jest niewygodny, ale zdejmowanie go po trzech godzinach to błąd w sztuce". "Po pierwsze dlatego, że zmiana kombinezonu jest ryzykiem dla personelu. We Włoszech do zakażenia personelu najczęściej dochodziło podczas zmiany kombinezonu, do której potrzeba dwóch osób. Najlepiej go włożyć i zmieniać tylko rękawiczki do każdego pacjenta" - opowiadał. "Jak słyszę, że któraś izba przyjęć zużywa 100 kombinezonów na dobę, to mi włos na głowie staje. Konsultant krajowy ds. chorób zakaźnych prof. Andrzej Horban mówi, że na jednego pacjenta z Covid-19 powinniśmy dziennie zużyć pięć do dziesięciu kombinezonów" - dodał.

Ile może potrwać epidemia? W TOK FM dr Aneta Afelt oznajmiła stanowczo: "e należy się łudzić, że 2 tygodnie izolacji wystarczą". - Jeżeli w ciągu 2 miesięcy dojdziemy do etapu stabilizacji liczby zachorowań i zacznie się ona zmniejszać, to będziemy w komfortowych warunkach - stwierdziła ekspertka z Centrum Technologii Interdyscyplinarnego Centrum Modelowania Matematycznego i Komputerowego Uniwersytetu Warszawskiego.

Jako przykład podawała Chiny, gdzie pierwsze wzmianki o koronawirusie pojawiły się już w grudniu, a dopiero w ostatnich dniach notuje się minimalne przyrosty liczby zakażonych.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (6)
Łukasz Szumowski dla "Rz": W najbliższych dniach zanotujemy ok. 11,5 tys. zakażeń
Zaloguj się
 • jahodovy

  Oceniono 3 razy 3

  Nie Islamiści, nie uchodźcy, nie lewacy i liberałowie, nie gender, nie LGBT, a...... wirus.

 • 2bxornot2b

  Oceniono 1 raz -1

  Wroce do programu 500+ ktory przez obecny kataklizm stal sie jedynym zrodlem dochodow dla setek tysiecy matek. PRzez przypadek i teraz pelni role kola ratunkowego dla polskich rodzin w stanie kleski zywiolowej.

 • stef0909

  Oceniono 3 razy -1

  Po woli pijaczku... podajecie fałszywe dane !!! jesteście pierd...oszustami

 • villk

  Oceniono 2 razy -2

  przypomnę może info z przed tygodnia... "mamy 10 tysięcy respiratorów"... a teraz za tydzień 11 tysięcy chorych i perspektywę dwóch miesięcy...- to grzecznie zapytam ile respiratorów będzie potrzeba przy 200 tysiącach chorych przy założeniu że co 10 chory go potrzebuje, i niech mi ktoś udowodni że 200 tysięcy zarażonych nie możemy osiągnąć w trzy tygodnie...?

 • villk

  Oceniono 2 razy -2

  czyli tak czy inaczej rok z głowy...

  PIS zostawi Polskę nie tylko w runie gospodarczej , z inflacja pewnie dwucyfrową ale i chorą.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX