Koronawirus w Polsce. Są nowe przypadki zachorowań

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażeń koronawirusem. W sumie w Polsce na COVID-19 choruje 411 osób.
Zobacz wideo

Mamy 33 nowe przypadki zakażenia koronawirusem, potwierdzone pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Potwierdzone przypadki dotyczą: 25 osób z woj. mazowieckiego, 3 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 2 osób z woj. dolnośląskiego i po 1 osobie z woj. pomorskiego, podlaskiego i podkarpackiego - napisał resort zdrowia na Twitterze. 

W piątek (20 marca) rano Ministerstwo Zdrowia informowało o 12 nowych przypadkach, liczba zakażonych wzrosła do 367

Wśród zakażonych, jak dowiedzieliśmy się w piątek, jest jeden z wiceministrów rolnictwa. Kierownictwo resortu przebywa na kwarantannie

Koronawirus w Polsce. Coraz więcej chorych - pięć zgonów osób zakażonych

Jak powiedział szef resortu zdrowia w rozmowie z "Rz", "na pewno w najbliższych dniach zanotujemy ok. 11,5 tys. zakażeń"

Do tej pory w Polsce z powodu koronawirusa zmarło pięć osób. Pierwsza - w czwartek (12 marca) - pacjentka z Poznania. Drugi - mężczyzna z Wrocławia (w piątek, 13 marca), trzeci - 66-letni pacjent hospitalizowany w Lublinie, o którego śmierci resort zdrowia poinformował w sobotę wieczorem, czwarty - w poniedziałek (16 marca) - 67-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie. I piąty - pacjent z Wałbrzycha. Każdy z tych pacjentów, co podkreślali przedstawiciele ministerstwa, cierpiał na choroby współistniejące. 

Resort zdrowia podkreśla, że 27-latka, która zmarła w piątek, a była zakażona koronawirusem, nie jest uwzględniania w tych statystykach, bo patogen nie był przyczyną jej zgonu.

Koronawirus w Polsce. Stan zagrożenia epidemicznego

Od ponad tygodnia w Polsce obowiązuje stan zagrożenia epidemicznego.

Wprowadzono poważne obostrzenia mające na celu walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem: zamknięto granice dla cudzoziemców, wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie, ograniczono ruch lotniczy i kolejowy, w galeriach handlowych czynne są tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Zawieszone jest także funkcjonowanie wszystkich placówek oświatowych, wyższych uczelni, kin teatrów, muzeów. Minister edukacji już sygnalizuje, że uczniowie mogą uczyć się w domach nawet do Wielkanocy. 

Koronawirus. Objawy 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową - typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. 

Pierwsze zachorowania pojawiły się w Chinach, ale obecnie centrum pandemii jest Europa, gdzie odnotowuje się najwięcej zachorowań oraz zgonów spowodowanych przez koronawirusa. 

DOSTĘP PREMIUM