Koronawirus dotyka także młodych. Jakie są objawy?
Do tej pory przed koronawirusem ostrzegano przede wszystkim osoby starsze. Podkreślano, że seniorzy - którzy często zmagają się z wieloma schorzeniami jednocześnie - znajdują się w największej grupie ryzyka i w okresie epidemii w ogóle nie powinny wychodzić z domu. Najnowsze informacje o śmierci 27-letniej pacjentki zakażonej koronawirusem, pokazują, że wirus SARS-CoV-2 groźny także dla osób młodych. Choć resort zdrowia (który powiadomiło o śmierci kobiety) wyjaśnił, że bezpośrednią przyczyną śmierci 27-latki była sepsa
Koronawirus. Młodzi też chorują
"Zachorowania na COVID-19 obserwuje się we wszystkich grupach wiekowych" - czytamy w informacji. Najbardziej narażone na rozwinięcie ciężkiej postaci choroby i zgon są oczywiście seniorzy, ale także osoby z obniżoną odpornością, której towarzyszą inne choroby, w szczególności przewlekłe. W Polsce na koronawirusa zachorował m.in. jeden z najmłodszych ministrów w rządzie - 29-letni szef resortu środowiska Michał Woś (oraz jego żona i córka) czy 45-letni wiceszef PSL Adam Jarubas.
Koronawirus wśród młodych. Jakie są objawy?
Pierwsze objawy koronawirusa wśród osób młodszych i starszych zbytnio nie różnią się od siebie. Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, są: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), męczący kaszel, uczucie duszności, ból w klatce piersiowej oraz problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się też bóle mięśniowe.
W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta.
>> Czytaj także: Duża część osób zakażonych koronawirusem przechodzi chorobę bezobjawowo. Czy w takiej sytuacji da się jednak zauważyć jakieś symptomy?
Koronawirus. Lekarz ostrzega młodych
Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydało ostatnio raport, z którego wynikało, że 38 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa stanowiły osoby w wieku 20-54 lat.
Również w Belgii tamtejszy lekarz Ignace Demeyer, zajmujący pacjentami zainfekowany koronawirusem podkreśla, że w ostatnim czasie na oddziały zakaźne trafia coraz więcej osób w wieku 30-50 lat, część z nich z bardzo zaawansowanym stadium infekcji. Lekarz pokazał opinii publicznej skany płuc młodszych pacjentów, które - jak sam przyznał - "są przerażające". W wywiadzie dla telewizji VRT powiedział, że zrobił to, by przekonać ich do nielekceważenia epidemii i słuchania się zaleceń służb sanitarnych.
Na stronie amerykańskiej CDC czytamy, że jedną z grup bardziej narażonych na poważniejszy przebieg SARS-CoV-2 są astmatycy i osoby z innymi przewlekłymi chorobami układu oddechowego (bez względu na wiek). W Polsce na astmę choruje około 4 mln osób i - jak czytamy na stronie Polskiej Federacji Stowarzyszeń Chorych Na Astmę - tylko połowa wie o swojej chorobie.
Zgodnie z zaleceniami służb sanitarnych, osoby borykające się z chorobami oddechowymi, powinny zwrócić szczególną uwagę na unikanie dużych skupisk ludzi i na częste mycie rąk, aby jak najbardziej zminimalizować ryzyko zakażenia.
Koronawirus wśród młodych. Co z kobietami w ciąży?
A co z kobietami w ciąży? Eksperci z CDC wskazują, że obecnie nie ma dowodów na to, aby kobiety w ciąży miały większą szansę zachorowania na COVID-19 niż pozostała część społeczeństwa. Nie znaleziono też dowodów przenoszenia się koronawirusa z matki na dziecko.
Na portalu "Polityka Zdrowotna" czytamy jednak, że w przypadku innych infekcji wirusowych mogących powodować niewydolność oddechową (grypa, SARS) istnieje większe ryzyko wystąpienia powikłań i zgonów wśród ciężarnych. Dlatego można uznać, że kobiety ciężarne są w grupie podwyższonego ryzyka wystąpienia ciężkiego przebiegu choroby.
Podejrzewam u siebie koronawirusa, co mam robić?
W przypadku zaobserwowania u siebie objawów typowych dla koronawirusa należy jak najszybciej skontaktować się telefonicznie z najbliższą stacją sanitarno-epidemiologiczną, a do czasu otrzymania pomocy izolować się od innych ludzi.
Każda stacja ma telefon dyżurny (alarmowy) czynny 24 godziny na dobę. Numer telefonu jest dostępny na stronach powiatowych stacji sanitarno-epidemiologicznych. W niektórych przypadkach może to być numer telefonu dyrektora stacji.
DOSTĘP PREMIUM
-
"To nie jest zwykła kolonia karna, to są tortury". Zarembiuk załamany po wyroku na Poczobuta
-
Kary dla TVN i TOK FM? Członek KRRiT: "Toczą się procedury, które uzurpuje sobie przewodniczący, nie mając ku temu podstaw"
-
"Nie da się przerzucić Kongijki przez płot". Jak Pereira, Nisztor i Stankowski szkolili z walki z dezinformacją
-
Po co Zełenskiemu tournée po Europie? "Prezydent brutalnie to powiedział"
-
Trzęsienie ziemi w Turcji. Uwięzieni pod gruzami proszą o pomoc przez Twittera. "Nie mogę się wydostać. Pomóżcie mi"
- Sienkiewicz o deklaracjach PSL-u i Polski 2050 "narzeczeństwo". "Żeby ślubu nie dawał Jarosław Kaczyński"
- Polsko-białoruskie przejście w Bobrownikach zamknięte do odwołania. "Ważny interes bezpieczeństwa państwa"
- Białoruska prokuratura żąda 12 lat więzienia dla Alesia Bialackiego, laureata Pokojowej Nagrody Nobla
- Prezydent Zełenski o miejscu Ukrainy w Europie. "Działając na polu bitwy, działamy razem z Wami"
- Mogliby wyjechać na Fidżi, ale nie chcą. Dlaczego Kiribatyjczycy nie uciekają przed zagładą?