Koronawirus w Europie. W Hiszpanii 235 zgonów w ciągu doby

235 osób zmarło minionej doby w Hiszpanii z powodu koronawirusa. Łącznie w kraju zanotowano już 1002 zgony, do których przyczynił się groźny wirus.
Zobacz wideo

Hiszpania to obecnie jeden z krajów, w którym jest najwięcej zakażeń oraz przypadków zgonów wywołanych przez koronawirusa. Według danych tamtejszego resortu zdrowia, do tej pory odnotowano prawie 20 tys. infekcji, a zmarło 1002 osoby. 

Najwięcej zachorowań zanotowano na terenie wspólnoty autonomicznej Madrytu - 6777, gdzie zmarło już 498 osób. Drugim regionem Hiszpanii pod względem liczby zainfekowanych koronawirusem jest Katalonia, na północnym wschodzie. Dotychczas zachorowało tam 3270 osób, a 82 pacjentów zmarło. Spośród 17 wspólnot autonomicznych Hiszpanii tylko w Murcji, na południowym wschodzie, nie zanotowano dotychczas zgonu z powodu zachorowania na Covid-19. 

Szef MSW Fernando Grande-Marlaska stwierdził, że szczyt zakażeń koronawirusem powinien nastąpić w Hiszpanii w najbliższych dniach.

W czwartek wieczorem resort zdrowia zapowiedział, że w związku z nasileniem się pandemii musiał zakontraktować 50 tys. dodatkowych pracowników szpitali. W dalszym ciągu ministerstwo nie ustosunkowało się do pytań mediów o termin spodziewanego szczytu zakażeń w Hiszpanii.

Koronawirus. Hiszpanie wracają do kraju

Rząd Hiszpanii ogłosił dziś (piątek, 20 marca) rozpoczęcie akcji sprowadzania z zagranicy obywateli hiszpańskich, którzy z powodu pandemii koronawirusa nie mogą wrócić do kraju. Zamiar powrotu zgłosiło już ponad 1000 osób.

Jak poinformował hiszpański MSZ, pierwszy samolot wyczarterowany w tym celu przez rząd wyleci w sobotę z Madrytu do stolicy Ekwadoru, Quito. Kolejne powinny w najbliższych dniach udać się do innych państw świata, w których z powodu restrykcji związanych z pandemią koronawirusa loty do Hiszpanii zostały wstrzymane.

W związku z wysoką dynamiką zakażeń koronawirusem w Hiszpanii w czwartek i piątek kolejne państwa ogłosiły zakaz wpuszczania na swoje terytorium obywateli tego kraju. Z szacunków hiszpańskiego MSZ wynika, że restrykcje na wjazd Hiszpanów obowiązują już w ponad 90 krajach świata.

Pomimo zamknięcia we wtorek przez Hiszpanię granic z Portugalią, Francją i Marokiem w środę służby graniczne odnotowały wjazd ponad 7000 samochodów na terytorium kraju. Blisko 1000 pojazdów nie zostało wpuszczonych.

DOSTĘP PREMIUM