Nowe przypadki zarażenia koronawirusem w Polsce. Łączna liczba zbliża się do 700

Resort zdrowia poinformował o kolejnych 8 przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie odnotowano już 692 zachorowania. W poniedziałek (23 marca) MZ poinformował o śmierci ósmej osoby, która zakażona była koronawirusem.
Zobacz wideo

"Mamy 8 nowych przypadków zakażenia #koronawirus, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. Przypadki dotyczą: 2 osób z woj.dolnośląskiego, 2 osób z woj. łódzkiego i 2 osób z woj. zachodniopomorskiego oraz po 1 osobie z woj. lubelskiego i podkarpackiego" - czytamy na Twitterze resortu. 

Łącznie, jak dodają urzędnicy, w Polsce odnotowano 692 potwierdzone przypadki zachorowania na koronawirusa. W tym osiem osób zmarło.

Wcześniej w poniedziałek (23 marca) resort przekazał informacje o 51 przypadkach zakażenia. 

Koronawirus w Polsce. Liczba zakażonych w poszczególnych województwach

Największą liczbę zakażeń koronawirusem odnotowano do tej pory w woj. mazowieckim blisko 150 (147) i łódzkim (106). Na Dolnym Śląsku zakażenie nowym patogenem potwierdzono u blisko 100 osób (95). 

O pierwszym przypadku zakażenia poinformowano 4 marca. Mężczyzna, który trafił do szpitala w Zielonej Górze, wrócił do kraju z Niemiec. 19 marca, polski "pacjent zero" opuścił szpital.

Koronawirus w Polsce. Coraz więcej chorych - osiem zgonów osób zakażonych

Jak powiedział szef resortu zdrowia w rozmowie z "Rz", "na pewno w najbliższych dniach zanotujemy ok. 11,5 tys. zakażeń".

Do tej pory w Polsce z powodu koronawirusa zmarło osiem osób. W poniedziałek (23 marca) resort zdrowia poinformował o śmierci 83-letniego mężczyzny, który przebywał w szpitalu w Tychach. W niedzielę (22 marca) przekazano informacje o śmierci dwojga pacjentów: 37-letniej kobiety w Poznaniu i 43-letniego mężczyzny w Radomiu.

Każdy z tych pacjentów, co podkreślali przedstawiciele ministerstwa, cierpiał na choroby współistniejące. 

W piątek w Łańcucie zmarła też 27-letnia kobieta zarażona koronawirusem. Jednak resort nie wlicza jej do ofiar COVID-19. Jako przyczynę jej zgonu MZ podaje sepsę. 

Jak poinformował również w piątek rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz, istnieje także podejrzenie, że przyczyną śmierci mężczyzny z Wałbrzycha był zawał, a nie zakażenie koronawirusem. Ministerstwo czeka na wyniki sekcji zwłok. 

W poniedziałek 23 marca podano informację o zmarłym 83-latku ze Szczyrku. Mężczyzna miał choroby współistniejące. 

Koronawirus w Polsce. Stan epidemii

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie Polski stan epidemii. To oznacza między innymi, że można tworzyć w kraju "strefy zero", wokół miejsc z dużą liczbą przypadków koronawirusa. To pogłębienie obowiązującego od ubiegłego piątku stanu  zagrożenia epidemicznego.

Wprowadzono poważne obostrzenia mające na celu walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem: zamknięto granice dla cudzoziemców, wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie, ograniczono ruch lotniczy i kolejowy, w galeriach handlowych czynne są tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Zawieszone jest także funkcjonowanie wszystkich placówek oświatowych, wyższych uczelni, kin teatrów, muzeów. Zajęcia w szkołach i uczelniach zawieszono do świąt Wielkanocy.

Koronawirus. Objawy 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową - typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. Pierwsze zachorowania pojawiły się w Chinach, ale obecnie centrum pandemii jest Europa, gdzie odnotowuje się najwięcej zachorowań oraz zgonów spowodowanych przez koronawirusa. 

DOSTĘP PREMIUM

DOSTĘP PREMIUM