Objawy zakażenia koronawirusem. Utrata węchu i smaku może być symptomem zarażenia?

Lekarze rekomendują wykonywanie testów oraz izolację osób, które straciły zdolność powonienia oraz czucia smaku. Nawet jeśli nie mają żadnych innych objawów świadczących o zarażeniu koronawirusem - pisze amerykański "New York Times"
Zobacz wideo

"New York Times" opisuje przypadki kobiety, która - będąc zakażona koronawirusem - nie czuła zapachu wydzielającego się z "pełnej" pieluszki swojego dziecka oraz kucharzy, którzy nie byli w stanie odróżnić zapachu przypraw i smaku dań. 

Objawy koronawirusa. Utrata węchu świadczy o zakażeniu?

O powiązaniu utraty dwóch zmysłów z możliwym zakażeniem koronawirusem poinformowali w piątek brytyjscy specjaliści zajmujący się chorobami nosa, gardła oraz uszu (ang: The British Rhinological Society), powołując się na dane dotyczące osób z całego świata. Naukowcy zaapelowali do tych, którzy przestali czuć zapachy, by przez siedem dni poddali się izolacji, nawet jeśli nie mają innych objawów, mogących świadczyć o zakażeniu koronawirusem. Mimo że dostępne dane są ograniczone, lekarze uznali je za wystarczające, by wystosować powyższe ostrzeżenie.

Badacze alarmują bowiem, że utrata węchu to oznaka infekcji, a każdy, kto tego doświadcza, powinien poddać się samoizolacji. 

Objawy koronawirusa. Utrata węchu świadczy o zakażeniu?

Lekarze zaapelowali także do personelu medycznego, by używali sprzętu ochrony osobistej w kontaktach z pacjentami, którzy nie czują zapachów oraz by powstrzymano się od zabiegów endoskopii nosa, które nie są niezbędne, ponieważ mogą one spowodować kaszlenie chorego i przenoszenie wirusa na medyków. 

Brytyjscy specjaliści powołują się przy tym na wcześniejsze raporty z chińskiego Wuhan informujące o tym, że wielu specjalistów zajmujących się leczeniem schorzeń nosa, gardła, uszu oraz oczu zostało zainfekowanych nowym koronawirusem i zmarło. 

Również Amerykańska Akademia Otolaryngologiczna podała w niedzielę, że na całym świecie gromadzone są świadectwa osób, potwierdzające, że "utrata węchu i smaku są znaczącymi objawami związanymi z pandemią COVID-19". "Szczególnie utrata węchu była obserwowana u pacjentów, którzy zostali następnie pozytywnie zdiagnozowani w kierunku koronawirusa, a nie mieli żadnych innych objawów. Proponujemy by te objawy (utrata węchu i smaku - red.) zostały dodane do listy objawów sprawdzających potencjalne zakażenie koronawirusem" - czytamy na stronie Amerykańskiej Akademii Otolaryngologicznej.

Lekarze informują, że takie objawy bez symptomów oznaczających alergię czy zapalenie zatok powinny zaalarmować personel medyczny.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM