CNN: 12-latka z koronawirusem pod respiratorem

Chociaż młodzi pacjenci najczęściej przechodzą koronawirusa łagodnie albo zupełnie bezobjawowo, przykład z USA pokazuje, że nawet u młodszych osób choroba może mieć bardzo poważny przebieg.
Zobacz wideo

W Stanach Zjednoczonych z koronawirusem zmaga się 12-letnia dziewczyna. Jak informuje CNN, nastolatka została zdiagnozowana w połowie marca, w Szpitalu w Atlancie z zapaleniem płuc. Niedługo potem lekarze zdecydowali się poddać ją testowi na koronawirusa - dał pozytywny wynik.

Kuzyn nastolatki poinformował w sobotę media, że dziewczynka oddycha z pomocą respiratora, a jej stan jest stabilny.

Chorująca na koronawirusa dziewczynka nie ma żadnych chorób towarzyszących. Przebywa w izolacji.

Do tej pory przed koronawirusem ostrzegano przede wszystkim osoby starsze. Podkreślano, że seniorzy - którzy często zmagają się z wieloma schorzeniami jednocześnie - znajdują się w największej grupie ryzyka i w okresie epidemii w ogóle nie powinny wychodzić z domu.

Koronawirus wśród młodych. Jakie są objawy?

Pierwsze objawy koronawirusa wśród osób młodszych i starszych zbytnio nie różnią się od siebie. Najczęściej występującymi objawami choroby COVID-19, wywołanej przez koronawirus SARS-CoV-2, są: wysoka gorączka (powyżej 38 stopni), męczący kaszel, uczucie duszności, ból w klatce piersiowej oraz problemy z oddychaniem. Czasem pojawiają się też bóle mięśniowe. 

W poważniejszych przypadkach rozwija się ciężkie zapalenie płuc, zespół ostrej niewydolności oddechowej, posocznica i wstrząs septyczny, które mogą prowadzić do śmierci pacjenta.

Koronawirus. Lekarz ostrzega młodych 

Amerykańskie Centrum Kontroli i Prewencji Chorób (CDC) wydało ostatnio raport, z którego wynikało, że 38 proc. pacjentów hospitalizowanych z powodu koronawirusa stanowiły osoby w wieku 20-54 lat. 

Również w Belgii tamtejszy lekarz Ignace Demeyer, zajmujący pacjentami zainfekowany koronawirusem podkreśla, że w ostatnim czasie na oddziały zakaźne trafia coraz więcej osób w wieku 30-50 lat, część z nich z bardzo zaawansowanym stadium infekcji. Lekarz pokazał opinii publicznej skany płuc młodszych pacjentów, które - jak sam przyznał - "są przerażające". W wywiadzie dla telewizji VRT powiedział, że zrobił to, by przekonać ich do nielekceważenia epidemii i słuchania się zaleceń służb sanitarnych. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

TOK FM PREMIUM