Ministerstwo Zdrowia: Jest 57 nowych zachorowań na koronawirusa w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych 57 zakażeniach koronawirusem w Polsce. W sumie liczba potwierdzonych zachorowań to 749.
Zobacz wideo

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 28 osób z woj. mazowieckiego, 5 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. pomorskiego, 4 osób z woj. lubelskiego, 3 osób z woj. śląskiego, 3 osób z warmińsko-mazurskiego, 2 osób z woj. zachodniopomorskiego, 2 osób z woj. małopolskiego, 1 osoby z woj. podlaskiego i 1 osoby z woj. kujawsko-pomorskiego" - czytamy w komunikacie ministerstwa. 

Łączna liczba zakażeń koronawirusem w Polsce wzrosła do 749 przypadków.

Wcześniej w poniedziałek (23 marca) resort zdrowia informował o 59 potwierdzonych tego dnia nowych przypadkach zakażenia koronawirusem. Dotyczyły one głównie pacjentów z województwa dolnośląskiego. Oznacza to, że tylko tego dnia liczba nowych zachorowań wyniosła 116. 

Oprócz tego, w poniedziałek ministerstwo poinformowało także o kolejnej - ósmej już - ofierze śmiertlnej. To 83-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach

W niedzielę (22 marca) przekazano informacje o śmierci dwojga pacjentów: 37-letniej kobiety w Poznaniu i 43-letniego mężczyzny w Radomiu. Każdy z tych pacjentów, co podkreślali przedstawiciele ministerstwa, cierpiał na choroby współistniejące. 

O pierwszym przypadku zakażenia poinformowano 4 marca. Mężczyzna, który trafił do szpitala w Zielonej Górze, wrócił do kraju z Niemiec. 19 marca, polski "pacjent zero" opuścił szpital.

Koronawirus w Polsce. Stan epidemii

W piątek wieczorem premier Mateusz Morawiecki wprowadził na terenie Polski stan epidemii. To oznacza między innymi, że można tworzyć w kraju "strefy zero", wokół miejsc z dużą liczbą przypadków koronawirusa. To pogłębienie obowiązującego od ubiegłego piątku stanu  zagrożenia epidemicznego.

Wprowadzono poważne obostrzenia mające na celu walkę z rozprzestrzeniającym się wirusem: zamknięto granice dla cudzoziemców, wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie, ograniczono ruch lotniczy i kolejowy, w galeriach handlowych czynne są tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i pralnie. Zawieszone jest także funkcjonowanie wszystkich placówek oświatowych, wyższych uczelni, kin teatrów, muzeów. Zajęcia w szkołach i uczelniach zawieszono do świąt Wielkanocy.

Koronawirus. Objawy 

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową - typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. Pierwsze zachorowania pojawiły się w Chinach, ale obecnie centrum pandemii jest Europa, gdzie odnotowuje się najwięcej zachorowań oraz zgonów spowodowanych przez koronawirusa. 

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM