Nowe przypadki koronawirusa. Ministerstwo zdrowia informuje o kolejnych zakażonych

Liczba przypadków koronawirusa w Polsce wzrosła o 17 - podało Ministerstwo Zdrowia. To oznacza, że chorobę zdiagnozowano łącznie u 766 osób.
Zobacz wideo

Mamy 17 nowych przypadków zakażenia koronawirusem, potwierdzonych pozytywnym wynikiem testów laboratoryjnych. - informuje komunikat Ministerstwa Zdrowia. Potwierdzone przypadki dotyczą: 5 osób z woj. zachodniopomorskiego i 5 osób z woj. śląskiego, 3 osób z woj. lubuskiego, 2 osób z woj. opolskiego oraz po 1 osobie z woj. pomorskiego i wielkopolskiego.Łączna liczba przypadków koronawirusa w Polsce wynosi obecnie 766.

Wcześniej, w poniedziałek, resort zdrowia informował o 116 nowych przypadkach koronawirusa, z czego znaczna część to pacjenci z Dolnego Śląska i Mazowsza. Do poniedziałku to właśnie te dwa regiony odnotowały najwięcej zachorowań. Najmniej jest ich do tej pory na Podlasiu.

Oprócz tego, w poniedziałek ministerstwo poinformowało także o kolejnej - ósmej już - ofierze śmiertelnej. To 83-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach. 

Z informacji rządowych wynika, że do tej pory wykonano w Polsce 21 tys. testów na koronawirusa. Dziennie wykonuje się ich obecnie ponad 2 tysiące. 

Koronawirus. Stan epidemii w Polsce

W piątek po południu premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Jak dodał, daje on nowe prerogatywy, ale też "nakłada na nas nowe obowiązki". W późniejszej części konferencji szef rządu zastrzegł, że wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów. Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja.

Zamknięte mają za to być szkoły - aż do świąt wielkanocnych. Rosną też kary za złamanie kwarantanny - z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzenie stanu epidemii pozwala m.in.: na wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów zamykania instytucji i zakładów pracy, nadzoru nad dostępem do niektórych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali czy przejmowanie pojazdów.

DOSTĘP PREMIUM