Ministerstwo Zdrowia: Mamy 25 nowych przypadków zakażenia koronawirusem

Rośnie liczba zakażeń koronawirusem w Polsce. Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 25 nowych przypadkach zachorowań. W sumie zakażonych jest blisko 800 osób.
Zobacz wideo

Jak informuje resort zdrowia 25 nowych przypadków to: 10 osób z woj. małopolskiego, osiem z woj. dolnośląskiego, sześć osób z woj. lubelskiego oraz jedna osoby z woj. kujawsko-pomorskiego.

Z danych MZ wynika, że w sumie zakażonych jest blisko 800 osób (799). 

W miniony poniedziałek resort zdrowia informował o 116 nowych przypadkach koronawirusa, z czego znaczna część to pacjenci z Dolnego Śląska i Mazowsza. Do poniedziałku to właśnie te dwa regiony odnotowały najwięcej zachorowań. Najmniej jest ich do tej pory na Podlasiu.

Z informacji rządowych wynika, że do tej pory wykonano w Polsce około 21 tys. testów na koronawirusa. Dziennie wykonuje się ich obecnie ponad 2 tysiące. 

Koronawirus. Stan epidemii w Polsce

20 marca po południu premier Mateusz Morawiecki poinformował o wprowadzeniu w Polsce stanu epidemii. Jak dodał, daje on nowe prerogatywy, ale też "nakłada na nas nowe obowiązki". W późniejszej części konferencji szef rządu zastrzegł, że wprowadzenie stanu epidemii nie oznacza przełożenia terminu wyborów. Wybory prezydenckie mają się odbyć 10 maja.

We wtorek (24 marca) premier i minister zdrowia ogłosili zaostrzenie obostrzeń. Chodzi między innymi o zakaz wychodzenia z domu poza niezbędnymi sytuacjami, np. wyjścia do pracy, po zakupy, do apteki, wyjścia na spacer z psem. Wprowadzono też zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób - wyłączając z tego rodziny. 

Zamknięte mają za to być szkoły - aż do świąt wielkanocnych. Rosną też kary za złamanie kwarantanny - z 5 do 30 tys. zł. Wprowadzenie stanu epidemii pozwala m.in.: na wprowadzenie zakazu opuszczania określonych obszarów zamykania instytucji i zakładów pracy, nadzoru nad dostępem do niektórych towarów, kierowanie do pracy w zwalczaniu epidemii, udostępnienie lokali czy przejmowanie pojazdów.

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. 

DOSTĘP PREMIUM