Już ponad 800 przypadków koronawirusa w Polsce. Ministerstwo Zdrowia podało nowe dane

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 45 kolejnych przypadkach zachorowań na koronawirusa. Ich łączna liczba przekroczyła już 800.
Zobacz wideo

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 18 osób z woj. łódzkiego, 8 osób z woj. dolnośląskiego, 5 osób z woj. śląskiego, 5 osób z woj. zachodniopomorskiego i 5 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz 1 osoby z woj. wielkopolskiego" - poinformowało we wtorek, po godzinie 17 Ministerstwo Zdrowia. 

Łącznie, jak dodali urzędnicy, w Polsce odnotowano już 844 przypadki zakażenia koronawirusem.

Wcześniej we wtorek (24 marca) resort zdrowia informował o 50 przypadkach zakażeń koronawirusem potwierdzonych tylko tego dnia. Dotyczyły one pacjentów m.in. z województwa zachodniopomorskiego, Podkarpacia czy Małopolski. 

Wczoraj (w poniedziałek, 23 marca) odnotowano aż 116 przypadków zachorowań jednego dnia - to największa jak do tej pory liczba nowych zachorowań odnotowana w ciągu doby od początku epidemii. 

Z informacji rządowych wynika, że do tej pory wykonano w Polsce około 21 tys. testów na koronawirusa. Dziennie wykonuje się ich obecnie ponad 2 tysiące. 

Koronawirus. Zamknięte granice i inne obostrzenia

We wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach wprowadzanych w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. zakaz przemieszczania się, obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce zamknięte są granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. 

Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki. 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. 

DOSTĘP PREMIUM