GIF: apteki mogą zrobić środek do dezynfekcji skóry na bazie konsumpcyjnego spirytusu

Apteki posiadające izby recepturowe do przygotowywania leków, mogą zrobić roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę na bazie spirytusu konsumpcyjnego - poinformował we wtorek Główny Inspektor Farmaceutyczny Paweł Piotrowski.
Zobacz wideo

GIF podał w komunikacie, że wobec wprowadzenia stanu epidemii i dużego zapotrzebowania na środki dezynfekujące przeznaczone do stosowania na skórę, apteki posiadające izby recepturowe, mogą przygotowywać lek apteczny na podstawie monografii "Etanolowy roztwór antyseptyczny do stosowania na skórę (Solutio antiseptica spirituosa ad usum dermicum)", na bazie spirytusu konsumpcyjnego.

Dopuszczone jest użycie spirytusu rektyfikowanego o zawartości 95 proc. alkoholu etylowego, który został legalnie wprowadzony do obrotu i ma udokumentowane pochodzenie.

GIF podkreślił, że możliwość przygotowywania i wydawania środków dezynfekujących na bazie spirytusu konsumpcyjnego jest ograniczona do czasu odwołania stanu epidemii.

Koronawirus w Polsce. Nowe obostrzenia

W Polsce odnotowano dotąd 799 potwierdzonych badaniami laboratoryjnymi przypadków koronawirusa, dziewięć z tych osób zmarło.

We wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach wprowadzanych w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM