Nowe przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych potwierdzonych przypadkach zakażenia koronawirusem. Łącznie liczba odnotowanych zachorowań w Polsce wynosi 1051.
Zobacz wideo

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 20 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem. 

Wcześniej - w środę - resort zdrowia informował o 131 nowych przypadkach zakażenia. Byli to pacjenci między innymi z Mazowsza, województwa Łódzkiego czy Dolnego Śląska. Łącznie w ciągu dnie potwierdzono 151 nowych przypadków.

Również w środę podano komunikat o śmierci czterech osób zakażonych koronawirusem. To dwaj pacjenci z Wrocławia, jeden z Bolesławca i jeden ze Skarżyska Kamiennej. 

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

We wtorek badania laboratoryjne potwierdziły koronawirusa u 152 osób w Polsce - to najwyższy bilans dzienny od wybuchu epidemii. Najwięcej nowych przypadków stwierdzono we wtorek w woj. mazowieckim - 37. W woj. dolnośląskim stwierdzono 33 przypadki, w łódzkim - 18, małopolskim - 16, śląskim i zachodniopomorskim po 10, podkarpackim - 7, lubelskim - 6, lubuskim - 5, warmińsko-mazurskim - 4, opolskim i wielkopolskim po 2, kujawsko-pomorskim i pomorskim po 1.

MZ podało również we wtorek, że w szpitalu w Cieszynie zmarła dziesiąta osoba zakażona koronawirusem. To 71-letni mężczyzna, który był w ciężkim stanie i miał choroby współistniejące. Oprócz tego, o śmierci kolejnego pacjenta zakażonego koronawirusem poinformowała we wtorek rzeczniczka Radomskiego Szpitala Specjalistycznego Elżbieta Cieślak. Mężczyzna, jak podawała, miał 79 lat. Ministerstwo jednak do tej pory nie uwzględniło go w statystykach.

We wtorek po południu MZ poinformowało, że liczba osób hospitalizowanych z powodu koronawirusa wynosi 1479, a objętych kwarantanną 62 tys. 511. Liczba osób zgłoszonych do kwarantanny po powrocie do kraju to 104 tys. 529; zaś objętych nadzorem sanitarno-epidemiologicznym jest 53 tys. 426 osób.

Wcześniej, w poniedziałek 23 marca, odnotowano 116 przypadków zachorowań. 

Koronawirus. Zakaz wychodzenia z domu i inne obostrzenia

We wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach wprowadzanych w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce zamknięte są granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. 

Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki.

Objawy zakażenia koronawirusem

Na całym świecie liczba zachorowań na koronawirusa przekroczyła już 400 tysięcy. W tym ponad 100 tysięcy osób wyzdrowiało, a blisko 18 tysięcy - niestety zmarło.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni.

DOSTĘP PREMIUM