W Chinach zmarł mężczyzna zakażony hantawirusem. Co to za choroba? Jakie są objawy?

Chińczycy poinformowali o śmierci mężczyzny zakażonego hantawirusem. W dobie walki z koronawirusem pojawiła się więc obawa, że grozi nam kolejna epidemia. Eksperci uspokajają jednak, że hantawirusy są znane od dawna i nie przenoszą się z człowieka na człowieka. Jak w takim razie można się zarazić i jakie są objawy?
Zobacz wideo

Wspomniany mężczyzna z Chin zmarł w prowincji Junnan, położonej w południowo-zachodniej części kraju. Jak informuje "Newsweek", miał objawy przypominające skutki zakażenia koronawirusem. Zmarł podczas podróży autobusem, dlatego wszyscy pasażerowie zostali przebadani pod kątem COVID-19. Testy u mężczyzny wykazały jednak zakażenie hantawirusem.

Hantawirus. Co to jest?

Hantawirusy to grupa wirusów występujących na całym świecie. Jak podaje Amerykańskie Centrum Kontroli i Zapobiegania Chorób, nie są one przenoszone z człowieka na człowieka. Rozprzestrzeniane są przez różne gatunki gryzoni (myszy, szczury). Zwierzęta te wydalają wirusy z moczem, kałem i śliną, a człowiek ulega infekcji drogą kropelkową lub przez kontakt bezpośredni z materiałem zakaźnym. "Chory człowiek nie stanowi zagrożenia dla otoczenia" - czytamy na portalu medycynatropikalna.pl.

Hantawirusy wywołują choroby takie, jak hantawirusowy zespół płucny lub gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym. 

Hantawirusowy zespół płucny. Jakie są objawy?

Jeśli chodzi o hantawirusowy zespół płucny, objawami w pierwszej fazie choroby są gorączka, dreszcze, bóle głowy i bóle mięśni. Objawy te utrzymują się mniej więcej przez 3-5 dni. Potem pojawiają się też problemy z oddychaniem, duszności, kaszel i problemy żołądkowo-jelitowe (bóle brzucha, nudności i wymioty). 

Jak czytamy na portalu medycynatropikalna.pl, gwałtowne pogorszenie stanu chorego prowadzi do ostrej niewydolności krążeniowo-oddechowej, wymagającej natychmiastowego leczenia na oddziale intensywnej terapii.

Śmiertelność z powodu hantawirusowego zespołu płucnego kształtuje się na poziomie 40-60 proc. Aby uniknąć choroby, należy unikać kontaktu z gryzoniami i ich wydzielinami. 

Hantawirus a gorączka krwotoczna z zespołem nerkowym

Jeśli chodzi o gorączkę krwotoczną z zespołem nerkowym, jednym z pierwszych objawów jest bardzo wysoka gorączka - dochodząca nawet do 40 stopni. Poza tym osłabienie, nudności, wymioty, zaczerwienienie twarzy i brak apetytu. Ta pierwsza faza trwa zwykle około 3-6 dni. Potem rozpoczyna się faza druga, w której stan chorego może się pogorszyć. Następuje spadek temperatury, ale jednocześnie silny spadek ciśnienia. Może wystąpić też białkomocz i niewydolność nerek. Stan chorego stabilizuje się po około dwóch tygodniach.

Śmiertelność z powodu hantawirusowej gorączki krwotocznej z zespołem nerkowym wynosi 5-15 proc. W Europie przeważają zachorowania o lekkim i średnio ciężkim przebiegu, w Azji oraz w rozsianych na świecie ogniskach epidemicznych dominuje przebieg ciężki.

Jak Chiny radzą sobie z koronawirusem?

Chiny były państwem, w którym na przełomie grudnia i stycznia wybuchła epidemia koronawirusa, z którą dziś zmaga się cały świat. W samych Chinach od kilku dni nie rejestruje się już lokalnych przypadków zakażenia. Jak poinformowała tamtejsza Narodowa Komisja Zdrowia, nowe przypadki infekcji z ostatniej doby dotyczą 47 osób, które przyjechały do Chin z zagranicy. Dzień wcześniej takich przypadków było 74, a od początku epidemii łącznie 474.

W sumie w Chinach kontynentalnych koronawirusem zaraziło się 81 118 osób, z których ponad 73 tysiące powróciło do zdrowia. Według Komisji liczba ofiar śmiertelnych koronawirusa wynosi 3281.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM