Szef MSWiA: Polska przedłuża zamknięcie granic o kolejne 20 dni

Szef Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji Mariusz Kamiński poinformował w środę o przedłużeniu zamknięcia granic Polski do 13 kwietnia. Jak dodał, wprowadzane są też nowe obostrzenia dotyczące Polaków pracujących za granicą.
Zobacz wideo

O tymczasowym zamknięciu granic Polski dla cudzoziemców premier Morawiecki poinformował w piątek 13 marca, a obostrzenia weszły w życie w nocy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca). Początkowo informowano, że granice zamknięte będą na 10 dni, ale z możliwością przedłużenia. I właśnie o wydłużeniu tego terminu o następne 20 dni - do 13 kwietnia - poinformował w środę Mariusz Kamiński, szef MSWiA. 

- Nie oznacza to oczywiście zamknięcia na przepływ towarów. Absolutnie, nie ma żadnych ograniczeń i wszelkie towary, które są niezbędne dla naszych obywateli i dla naszego kraju, dalej płynnie przekraczają granice - powiedział minister. 

Kamiński poinformował jednak o wprowadzeniu pewnych "nowych obostrzeń" dotyczących przekraczania granic przez Polaków, pracujących na co dzień po drugiej stronie granicy. - Mają dwa dni na ustabilizowanie swojej sytuacji zawodowej. Od piątku te osoby, które będą przekraczały granice polską, będą także poddane rygorowi kwarantanny - podał szef MSWiA. 

W jaki sposób osoby te mieliby "ustabilizować swoją sytuację"? Jak wyjaśniał Kamiński, "mogą zostać po drugiej stronie granicy, mają czas na wynajęcie tymczasowych kwater". - My musimy zaostrzyć rygory sanitarne - stwierdził. Z obowiązku kwarantanny mają być zwolnieni m.in. zawodowi kierowcy samochodów ciężarowych, którzy muszą przekraczać granice. 

Zakaz zgromadzeń powyżej 2 osób nadzorować będzie policja

Oprócz zmian dotyczących zamknięcia granic, Mariusz Kamiński poinformował także o nowych obowiązkach nałożonych na służby w związku z obowiązującymi od środy nowymi obostrzeniami. Przypomnijmy, od północy obowiązuje m.in. zakaz gromadzenia się w więcej niż dwie osoby. - Ten przepis będzie ściśle egzekwowany przez funkcjonariuszy policji - zapewnił szef MSWiA.

Kolejna ważna zmiana obowiązująca od północy to ograniczenie liczby pasażerów w środkach transportu publicznego (nie może ona przekraczać liczby połowy miejsc siedzących). Przestrzeganie tego również ma nadzorować policja. Komendant Główny Policji Jarosław Szymczyk zastrzegł, że działania funkcjonariuszy "będą bardzo restrykcyjne" w stosunku do kierowców, których autobusy będą przepełnione. 

Oprócz tego, Kamiński poinformował o uruchomieniu alertu RCB, skierowanego do mieszkańców całej Polski, który ma przypomnieć o obowiązujących od środy nowych zasadach bezpieczeństwa w związku z koronawirusem. 

Koronawirus, nowe obostrzenia

Przypomnijmy, do 11 kwietnia włącznie nie będzie można się swobodnie przemieszczać poza celami bytowymi, zdrowotnymi, zawodowymi. Obostrzenie nie dotyczy dojazdu do pracy, wolontariatu oraz załatwiania spraw niezbędnych do życia codziennego (np. wyjście z psem).

W mszy lub innym obrzędzie religijnym nie będzie mogło uczestniczyć jednocześnie więcej niż 5 osób wyłączając z tego osoby sprawujące posługę.

W mocy pozostają wszystkie dotychczasowe zakazy, czyli ograniczenie w działalności galerii handlowych, działalności gastronomicznej i rozrywkowej. Wciąż także działa obowiązkowa 14-dniowa kwarantanna dla powracających zza granicy.

W Polsce jest już ponad 950 osób, u których potwierdzono zakażenie koronawirusem, w tym 13 pacjentów zmarło. 

DOSTĘP PREMIUM