Ministerstwo Zdrowia: Zmarła kolejna osoba zarażona koronawirusem w Polsce. Mężczyzna zmarł w szpitalu w Koszalinie

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnej osobie zakażonej koronawirusem, która zmarła. To 67-letni pacjent, który zmarł w szpitalu w Koszalinie.
Zobacz wideo

Resort zdrowia poinformował o śmierci kolejnej osoby zakażonej koronawirusem. 

"Jednocześnie z przykrością informujemy, że w szpitalu w Koszalinie zmarł 67-letni mężczyzna zakażony koronawirusem, który miał choroby współistniejące" - czytamy na twitterze resortu. 

Ministerstwo przekazało też informację o 75-latku zmarłym w szpitalu w Kaliszu, który również był zakażony koronawirusem. Zakażenie nie było jednak przyczyną jego zgonu, dlatego resort nie uwzględnia go w statystykach. 

W czwartek rano wzrosła też liczba zakażonych. Resort zdrowia potwierdził 34 nowe przypadki. "Potwierdzone przypadki dotyczą: 9 osób z woj. lubelskiego, 6 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 3 osób z woj. wielkopolskiego, 3 osób z woj. małopolskiego, 3 osób z woj. warmińsko-mazurskiego oraz po 1 osobie z woj. świętokrzyskiego i podkarpackiego i zachodniopomorskiego" - czytamy na Twitterze MZ. 

Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce to 1085/15 (wszystkie pozytywne przypadki/w tym osoby zmarłe).

O ostatnich przypadkach zgonów osób zakażonych koronawirusem, resort zdrowia informował w środę (25 marca). Tego dnia zmarło w Polsce czterech pacjentów. Dwoje z nich byli hospitalizowaniu we Wrocławiu (41-letni i 71-letni mężczyźni), jeden pacjent przebywał w szpitalu w Bolesławcu (również miał 71 lat) i kolejny w Skarżysku Kamiennej (80-letni mężczyzna)

Przypomnijmy, pierwszą osobą, która zmarła w Polsce z powodu koronawirusem była 57-letnia kobieta z Poznania, o której śmierci poinformowano w czwartek 12 marca. Jak podawał minister zdrowia Łukasz Szumowski, kobieta cierpiała też na szereg innych schorzeń i przyjmowała leki obniżające odporność. Jej stan od początku był ciężki.

Koronawirus w Polsce

W Polsce liczba osób zakażonych koronawirusem stale rośnie. O pierwszym przypadku dowiedzieliśmy się 4 marca (był to pacjent z województwa lubuskiego), granica 100 nowych przypadków została przekroczona 14 marca, a 1000 - w środę 25 marca. 

We wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach wprowadzanych w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. zakaz przemieszczania się, obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce zamknięte są granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. 

Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki. 

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni. 

DOSTĘP PREMIUM