Ministerstwo Zdrowia potwierdziło kolejne przypadki zakażenia koronawirusem w Polsce

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 35 kolejnych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. Łącznie odnotowano już ponad 1100 przypadków zakażeń.
Zobacz wideo

"Potwierdzone przypadki dotyczą: 14 osób z woj. łódzkiego, 7 osób z woj. dolnośląskiego, 4 osób z woj. śląskiego, 4 osób z woj. wielkopolskiego, 4 osób z woj. małopolskiego oraz po 1 osobie z woj. opolskiego i podkarpackiego" - podało chwilę po godzinie 14 Ministerstwo Zdrowia.

Łączna liczba odnotowanych przypadków zakażeń koronawirusem w Polsce wynosi obecnie 1120, wtym 14 osób zmarło. 

Wcześniej w czwartek (26 marca) resort poinformował o 34 innych zakażeniach oraz o 14. osobie zmarłej z powodu koronawirusa. To 67-letni mężczyzna, który cierpiał także na choroby współistniejące. Jednocześnie ministerstwo przekazało także informację o innym zmarłym pacjencie, który był zakażony koronawirusem, jednak ponieważ COVID-19 nie było bezpośrednią przyczyną jego zgonu, nie został on ujety w statystykach.

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

W środę resort zdrowia informował o 151 nowych przypadkach zakażenia. Również w środę podano komunikat o śmierci czterech osób zakażonych koronawirusem. Liczba odnotowanych w Polsce zakażeń przekroczyła 1000. To dwaj pacjenci z Wrocławia, jeden z Bolesławca i jeden ze Skarżyska Kamiennej. 

We wtorek badania laboratoryjne potwierdziły z kolei koronawirusa u 152 osób w Polsce - to najwyższy bilans dzienny od wybuchu epidemii.

Koronawirus. Zakaz wychodzenia z domu i inne obostrzenia

We wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach wprowadzanych w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce zamknięte są granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. 

Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki.

Objawy zakażenia koronawirusem

Na całym świecie liczba zachorowań na koronawirusa przekroczyła już 400 tysięcy. W tym ponad 100 tysięcy osób wyzdrowiało, a blisko 18 tysięcy - niestety zmarło.

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni.

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny