Koronawirus w Polsce. Są najnowsze dane dotyczące zachorowań

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane o liczbie pacjentów zarażonych koronawirusem. To 47 nowych przypadków. W sumie w Polsce odnotowano do tej pory 1436 zachorowań.
Zobacz wideo

W sobotę rano Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 47 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem w Polsce. 

Przypadki dotyczą: 12 osób z woj. małopolskiego, 10 osób z woj. śląskiego, 7 osób z woj. zachodniopomorskiego, 6 osób z woj. lubelskiego, 4 osób z woj. kujawsko-pomorskiego, 3 osób z woj. pomorskiego, 2 osób z woj. wielkopolskiego oraz po 1 osobie z woj. lubuskiego, opolskiego i podlaskiego" - czytamy na Twitterze resortu.

Łącznie odnotowano już w Polsce 1436 zakażeń koronawirusem. 16 osób zmarło. 

Wcześniej w piątek (27 marca) Ministerstwo Zdrowia informowało o 168 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych tylko tego dnia. To m.in. pacjenci z Mazowsza, z województwa małopolskiego, łódzkiego, dolnośląskiego czy z Wielkopolski. 

Koronawirus w Polsce. Rośnie liczba zakażonych

W czwartek (26 marca) resort informował w sumie o 170 zakażeniach koronawirusem - to najwyższy bilans dzienny od wybuchu epidemii. W środę resort zdrowia informował o 151 nowych przypadkach zakażenia. Natomiast we wtorek badania laboratoryjne potwierdziły z kolei koronawirusa u 152 osób.

Koronawirus. Zakaz wychodzenia z domu i inne obostrzenia

We wtorek (24 marca) premier Mateusz Morawiecki poinformował o nowych ograniczeniach wprowadzanych w Polsce w związku z epidemią koronawirusa. Dotyczą one przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce zamknięte są granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki.

Objawy zakażenia koronawirusem

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. Typowe objawy zakażenia przypominają objawy grypy - chorzy mają gorączkę, kaszel i bóle mięśni.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM