Jak robić zakupy, by nie zakazić się koronawirusem? Czy trzeba myć zakupione produkty?

Jak robić zakupy, by nie zakazić się koronawirusem? Czy warzywa, owoce i inne zakupione produkty trzeba umyć? Ministerstwo Zdrowia opublikowało niezbędne wskazówki.
Zobacz wideo

Jak robić zakupy, by nie zarazić się koronawirusem? Ministerstwo Zdrowia zamieściło na swoich stronach niezbędne wskazówki.

Jak robić zakupy, by nie zakazić się koronawirusem? 

Resort zdrowia zaleca, by jeszcze przed wyjściem z domu zrobić listę potrzebnych rzeczy. Chodzi o to, by w sklepie spędzić jak najmniej czasu i niepotrzebnie nie przechadzać się między półkami i nie zastanawiać się, czy czegoś jeszcze nie potrzebujemy. 

Do sklepu najlepiej udać się pieszo lub własnym samochodem. Powinniśmy rezygnować z zakupów w sklepach, do których musimy dojechać komunikacją miejską. 

Na zakupy warto zabrać swoją torbę lub koszyk, zamiast używania tych oferowanych w sklepie. 

Zarówno podczas zakupów, jak i stania w kolejce przed sklepem lub do kasy, należy zachowywać dystans do innych osób. Należy także zachować odstęp od pracowników sklepu, także kasjerek w trakcie płacenia za zakupy i ich pakowania. 

Najbezpieczniej jest zdecydować się na dokonywanie bezdotykowej płatności. 

Podczas zakupów oraz wychodzenia z domu w ogóle, nie należy dotykać czegokolwiek bez potrzeby ani tym bardziej okolic oczu, ust i nosa. Po powrocie do domu należy koniecznie umyć ręce. 

Ministerstwo Zdrowia przypomina również, że ekrany kas samoobsługowych i klawiatury do wpisywania kodu PIN są najbardziej brudnymi powierzchniami. Zaleca, by w razie potrzeby cyfry kodu wstukiwać kostką palca (jest wtedy mniejsza szansa, że w ten sposób dotknie się twarzy brudną częścią ręki) oraz mieć ze sobą płyn antybakteryjny i użyć go po wyjściu ze sklepu.

Podobnie wygląda także sytuacja z innymi często dotykanymi powierzchniami w sklepach, np. uchwytami szaf chłodniczych. Jeśli ich dotkniemy, powinniśmy użyć płynu antybakteryjnego. 

Jak robić zakupy? Czy trzeba myć owoce i warzywa?

Resort zdrowia podkreśla także, by po powrocie do domu z zakupów umyć wszystkie kupione owoce i warzywa. Należy także zdjąć folię i opakowania z jedzenia oraz je wyrzucić. Następnie należy umyć ręce. 

"Jeśli zastanawiasz się, czy dobrze umyjesz kurczaka na obiad, pamiętaj, że gotowanie i pieczenie (60 st. C przez 30 min.) zabija wirusy na mięsie czy innych produktach surowych" - przypomina ministerstwo.  

Jak robić zakupy? Jak zdejmować jednorazowe rękawiczki?

Jak podaje Ministerstwo Zdrowia, rękawiczki jednorazowe nie są odpowiednim rozwiązaniem, ponieważ jeśli nie potrafimy ich odpowiednio zdjąć, możemy zakazić się tym, co na nich zbierzemy w trakcie wizyty w sklepie. 

"Zdejmując rękawiczki, należy złapać jedną za brzeg i wywrócić ją wewnętrzną stroną na wierzch. Zdjętą rękawiczkę chwyć ręką w rękawiczce i identycznie zdejmij drugą. W ten sposób pierwsza rękawiczka znajdzie się wewnątrz drugiej. Zdjęte rękawiczki wyrzuć do zamkniętego kosza i dokładnie umyj ręce wodą z mydłem lub detergentem zawierającym minimum 60-procentowy alkohol".

DOSTĘP PREMIUM