Na zakupy tylko w rękawiczkach jednorazowych. Czy chronią przed koronawirusem? Jak je bezpiecznie zdejmować?

Premier nałożył na Polaków obowiązek robienia zakupów w jednorazowych rękawiczkach. W jakim stopniu chronią przed koronawirusem? Jak je bezpiecznie zdejmować? Wyjaśniamy.
Zobacz wideo

We wtorek premier Mateusz Morawiecki ogłosił nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa w Polsce. Wśród nich jest obowiązek robienia zakupów w sklepach w rękawiczkach jednorazowych. Taki nakaz będzie również obowiązywał w zakładach pracy.

Koronawirus w Polsce. Czy rękawiczki jednorazowe chronią przed zakażeniem?

Rękawiczki jednorazowe w pewnym stopniu chronią nas przed zakażeniem koronawirusem. Bo nie dotykamy bezpośrednio dłonią powierzchni, na których może być groźny patogen. A ten utrzymuje się – w zależności od materiału – od kilku do kilkunastu godzin.  Oczywiście najważniejsze jest kontrolowanie swoich nawyków. Chodzi o to, żeby ręką w rękawiczce nie dotykać nosa, oczu czy ust, bo tym samym narażamy się na zakażenie koronawirusem.

Jak zdejmować rękawiczki jednorazowe?

Ważny jest też odpowiedni sposób zdejmowania rękawiczek jednorazowych. Przy ich ściąganiu starajmy się, aby zewnętrzna strona rękawiczek nie dotykała skóry. W internecie pojawiło się, a także już było, wiele filmów instruktażowych, jak zdejmować rękawiczki jednorazowe.

 

DOSTĘP PREMIUM