Nowa terapia na Covid-19 stosowana w Lublinie. Widać poprawę stanu zdrowia u pierwszych pacjentów

Chodzi o lek stosowany do tej pory w tzw. terapiach biologicznych w reumatologii i hematologii. U dwóch z trzech osób osób, którym go podano, widać poprawę - dowiaduje się TOK FM. Lek nie przeszedł testów klinicznych. - Uznaliśmy jednak, że nie ma teraz na to czasu - mówi szef kliniki, prof. Krzysztof Tomasiewicz.
Zobacz wideo

Profesor podkreśla, że to nie jest lek przeciwwirusowy na koronawirusa, bo takich specyfików na razie nie ma. Jest to jednak lek, który - podany, gdy zaczyna się faza zapalna - może spowodować zahamowanie nadmiernej reakcji organizmu, czyli zablokować rozwój niewydolności oddechowej. - Najważniejsze jest, aby podać ten lek w odpowiednim momencie, gdy nadchodzi tzw. burza cytokinowa. Chodzi o moment, kiedy jest duże zagrożenie tym, że reakcja zapalna organizmu sprawi, że rozwinie się niewydolność oddechowa - mówi Krzysztof Tomasiewicz.

Lek w postaci iniekcji, który testują też lekarze w Chinach i we Włoszech, podano na razie w Lublinie trzem pacjentom - u dwóch zauważono poprawę. - Pierwsze efekty, które widzimy, to m.in. obniżenie parametrów zapalnych. Jeżeli chodzi o stan kliniczny mogę - bardzo ostrożnie - powiedzieć, że w przypadku dwóch pacjentów ich stan kliniczny w pewnym stopniu się poprawił. W przypadku trzeciego pacjenta ta poprawa nie jest tak ewidentna, ale jest on w miarę stabilny klinicznie - mówi profesor.

- W tak zwanych normalnych czasach na pewno czekalibyśmy na wyniki badań klinicznych, natomiast dzisiaj nie mamy na to czasu. Musimy za wszelką cenę postarać się pomóc pacjentom, ratując ich zdrowie i życie - dodaje nasz rozmówca.

Konorawirus to coś, na co dziś nie ma leku jako takiego. Prace nad lekarstwem trwają na całym świecie, ale na efekty musimy jeszcze poczekać. Podobnie jak prace badawcze nad szczepionką na wirusa, który zbiera żniwo na różnych kontynentach i w różnych krajach świata. 

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (20)
Covid-19 - choroba powodowana przez koronawirus leczona nową terapią w Lublinie
Zaloguj się
 • gre-gol

  Oceniono 18 razy 12

  BRAWO lekarze !
  Pogardzani, obrażani, opluwani przez poszczutych głupców i służalców władzy
  całe szczęście, że są , że tu wbrew wszystkiemu ZOSTALI
  i robią swoje!

 • malepifko

  Oceniono 10 razy 10

  Tylko w was nadzieja. Ratujcie ten kraj, bo kurdupel i spółka próbują spacyfikować ludzi przez kolejne obostrzenia związane z czymś na wzór aresztu domowego oraz doprowadzenie gospodarki do ruiny! Chcą złamać lud wspomnianym aresztem i głodem wynikającym z bezrobocia. Szykuje się druga Korea Północna!

 • anna134

  Oceniono 6 razy 6

  Brawo. Trzymam kciuki za pacjentów.

 • aistionnelle

  Oceniono 3 razy 3

  Stosowanie sterydów do obniżania reakcji immunologicznej organizmu w chorobach o tle autoagresywnym nie jest odkryciem.Tu chyba podobny mechanizm działania tylko choroba o podłożu infekcyjnym. Brawa za decyzję ! Najgorszy sen lekarza to stać i patrzeć jak nie można pomóc :(

 • anitani

  Oceniono 2 razy 2

  Też mi rewelacja - wystarczy przeczytać NewYork Times (tak! w internetach) i wiedzieć 100 razy więcej niż mówią w polskiej prasie. Ten "eksperyment" oparty jest na ZAREJESTROWANYM już w styczniu przez chińczyków leku dla pacjentów przechodzących burzę cytokinową. Dobrze jednak że u nas coś próbują robić, a nie czekają do wyborów aż się pisowski elektorat skurczy....

 • kap_jeden

  Oceniono 1 raz 1

  jednak nie wszyscy posłuchali Brudzińskiego i jakiś lekarz w Polsce został, teraz jedyna nadzieja w Ziobrze , bo tych co zostali można zawsze oskarżyć o łapówki :)

 • to_moje_zdanie

  Oceniono 1 raz 1

  Lekarze i medycy za wszelką cenę ratują ludzkie życie i zdrowie. Czy władze PiS za wszelką cenę będą ratować wybory i swojego pRezydenta nawet kosztem ludzkiego życia i zdrowia?!

 • reward123

  Oceniono 3 razy -1

  To ten lek o którym mówił Trump jakieś dwa tygodnie temu. Wyśmiali go wtedy i media stwierdziły, ze nie wie o czym mówi i daje ludziom błędna nadzieję.

 • bogpan

  Oceniono 4 razy -4

  Niech podają immunosupresyjne albo strychninę. Na sobie testuj leki cwaniaczku, a nie na biednych, chorych ludziach. Oszołomy i każdy, kto to oszołomstwo popiera.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX