Stomatologia w czasie epidemii koronawirusa. Co zrobić jak zaboli nas ząb?
Ministerstwo Zdrowia opublikowało zalecenia dotyczące opieki stomatologicznej w czasie epidemii koronawirusa. - Zalecana jest telefoniczna weryfikacja przyczyny zgłoszenia się do lekarza dentysty, umożliwiająca dostęp wyłącznie pacjentom, którzy wymagają udzielenia pilnej pomocy lekarskiej - na wstępie zaznacza resort zdrowia. Wśród tych pilnych potrzeb ministerstwo wymienia: występowanie bólu, procesy zapalne i ropne, urazy, torbiele oraz stany z wysokim ryzykiem wystąpienia powikłań u pacjentów.
Wizyta u dentysty. Podstawowe warunki
Resort zaleca dentystom przyjmowanie tylko jednego pacjenta na godzinę, bez osób towarzyszących; w przypadku dziecka jedna osoba towarzysząca - opiekun faktyczny. Po wyjściu pacjenta z gabinetu musi pozostać czas przeznaczony na sprzątniecie stanowiska i dezynfekcję sprzętu i powierzchni dotykowych, włączając klamki, uchwyty, umycie podłogi itp., oraz wymianę narzędzi. Niezbędna jest wymiana sprzętu na sterylne końcówki. Stomatolog i jego pomoc powinni być też zabezpieczeni w maski, gogle, fartuchy i rękawiczki.
Stomatologia a koronawirus. Co z ortodontami?
W przypadku świadczeń ortodontycznych resort zdrowia rekomenduje przesuwanie wizyt kontrolnych i konsultacji do momentu, gdy zniesione zostaną ograniczenia dotyczące wchodzenia z domu. - W przypadku awarii aparatu stałego należy skontaktować się telefonicznie lub zdalnie z placówką, w której prowadzone jest leczenie ortodontyczne lub bezpośrednio z lekarzem prowadzącym i ustalić tryb postępowania lub wyznaczyć termin wizyty - radzi resort.
Stomatologia a koronawirus. Protetyka
Ministerstwo odradza wykonywanie procedur protetycznych, szczególnie jeśli chodzi o osoby starsze, które są w grupie największego ryzyka epidemicznego. - Istnieje duże niebezpieczeństwo przeniesienia zakażenia pomiędzy gabinetem stomatologicznym a laboratorium techniki dentystycznej, za które ponosi odpowiedzialność technik dentystyczny - czytamy na stronie resortu. Ministerstwo dopuszcza jedynie korektę protezy w gabinecie stomatologicznym przy odleżynach lub też przyjmując do naprawy złamaną protezę po jej uprzednim odkażeniu i szczelnym opakowaniu do transportu.
Stomatologia a koronawirus. Świadczenia periodontologiczne
Na stronie resortu zdrowia pojawiła się lista świadczeń periodontologicznych, które można wykonać doraźne. Wśród nich wymieniono: diagnostykę kliniczną zmian nowotworowych w jamie ustnej, diagnostykę kliniczną oraz pobranie materiału do badania histopatologicznego w przypadku zaburzeń potencjalnie nowotworowych w jamie ustnej, leczenie zmian na błonie śluzowej jamy ustnej wywołujących ból, leczenie ostrych stanów przyzębia (ropni, martwiczego zapalenia dziąseł lub przyzębia, leczenie zespołu perio-endodontycznego), usunięcie zęba ze wskazań periodontologicznych. Zalecane jest powstrzymanie się od wykonywania zarówno maszynowego skalingu, jak i piaskowania.
Pacjentom ze stanem ostrym w jamie ustnej i z podejrzeniem zakażenia SARS-CoV-2 jako potencjalnie zakaźnym, pomoc stomatologiczna powinna być udzielana w wyznaczonych do tego jednostkach.
-
Rząd opozycji zgrilluje PiS? "Wyborcy mają obiecane igrzyska i je dostaną" [podcast DZIEŃ PO WYBORACH]
-
Księża zorganizowali imprezę z męską prostytutką. Interweniowało pogotowie i policja
-
"Nie umią w te klocki". Sienkiewicz o błędach PiS w relacjach z Ukrainą
-
Awantura z Polską to temat numer jeden w Ukrainie. Obrywa się też Zełenskiemu
-
PiS boi się "Zielonej granicy"? "To nie Holland zrobiła z polskich funkcjonariuszy bandytów"
- Jak naprawić relacje Polski z Ukrainą i Brukselą? Przedwyborcza debata w Radiu TOK FM
- O czym jest "Zielona granica"? "Polska jest tam na drugim planie"
- Polska i Ukraina "nakręcają spiralę fatalnych relacji". "Strzelanie po kolanach, które broczą krwią"
- "Opozycja może te wybory wygrać, tylko naobiecywała cuda na kiju"
- Zmarł po kąpieli w Bałtyku. "Miał rany na skórze"