Szumowski: "Powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy"

Naprawdę uważam, że te wybory korespondencyjne są dobre. Mówię ogólnie o wyborach korespondencyjnych, a nie o tym, kiedy te wybory mają się odbyć - powiedział w wywiadzie dla Magazynu TVN24 minister zdrowia Łukasz Szumowski.
Zobacz wideo

PiS złożył w Sejmie projekt ustawy, który zakłada, że najbliższe wybory prezydenckie odbyłyby się wyłącznie w formie głosowania korespondencyjnego. Początkowo PiS w ramach noweli specustawy w sprawie walki z koronawirusem złożył poprawki do Kodeksu wyborczego, które rozszerzały możliwość głosowania korespondencyjnego m.in. o osoby po 60. roku życia i znajdujące się kwarantannie.

Później złożono osobny projekt ustawy, zgodnie z którym wszyscy obywatele mieliby możliwość głosowania korespondencyjnego w wyborach prezydenckich, a następnie klub PiS złożył autopoprawkę, zgodnie z którą wybory te miałyby zostać przeprowadzone wyłącznie w formie korespondencyjnej. W poniedziałek Sejm w głosowaniu ma zdecydować o wprowadzeniu tego punktu do porządku obrad.

W wywiadzie dla Magazynu TVN24 Szumowski był pytany, jak to jest mieć świadomość, że jest się dzisiaj najbardziej słuchanym człowiekiem w Polsce. - Wiem, jaka to odpowiedzialność, gdy Polakom trzeba wydać jakieś rekomendacje. Gdy muszę je przedstawić mojemu premierowi i całemu rządowi. Ale ja jestem w trybie dyżurowym wszedłem w medyczny tryb - odpowiedział szef resortu zdrowia.

Dopytywany, czy nie jest to tryb polityczny, odparł, że nie. Na uwagę dziennikarza, że obecnie to zdanie ministra zdrowia na spotkaniach kierownictwa partii, rządu czy na spotkaniach zespołu zarządzania kryzysowego jest zapewne najważniejsze, zareagował: - Ale ja to powiedziałem i to wszyscy wiedzą. Predykcje dwutygodniowe, trzytygodniowe są wiarygodne, w związku z tym naprawdę dzisiaj myślenie o tym, co będzie... Naprawdę uważam, że te wybory korespondencyjne są dobre - powiedział.

Na pytanie, czy w maju, odpowiedział, że mówi ogólnie o wyborach korespondencyjnych. - To jest zupełnie coś innego niż to, kiedy te wybory mają się odbyć. To są dwa różne pytania. Co do moich rekomendacji dotyczących możliwości ich przeprowadzenia w określonym czasie, to słowa danego dotrzymam powiem to w połowie kwietnia. Natomiast możliwość przeprowadzenia wyborów korespondencyjnych dla wszystkich, w całej Polsce, powinniśmy mieć. Bo być może przez rok czy półtora nie będziemy w stanie ich przeprowadzić w formule, w jakiej znaliśmy je przed koronawirusem - ocenił.

Szumowski zapytany w Magazynie TVN24 o to, czy ma jakąś dobrą wiadomość, odpowiedział: "jest sprzęt, to jest wiadomość fantastyczna". "Od kilku tygodni trzeba zębami i pazurami walczyć o wszystko w różnych miejscach na świecie, a to w Chinach, a to w Indiach, a to w Stanach. A to wyrywamy coś w Turcji i przywozimy do Polski, bo inaczej byśmy tego nie mieli. To jest notoryczna walka. Ale wiadomość, która mnie bardzo cieszy, jest taka, że już przychodzą duże transporty i już te siedem milionów maseczek mogliśmy porozwozić po szpitalach. Ja chcę wprowadzić już obowiązek noszenia maseczek w szpitalach, żeby się personel nie zakażał, żeby pacjenci mieli też większe bezpieczeństwo. I już mamy powoli ten komfort, że możemy to zrobić, bo te maseczki zwyczajnie mamy, bo docierają kolejne miliony - stwierdził minister.

Nie ma szans by stwierdzić, kiedy obecna sytuacja się skończy

Ocenił też, że na chwilę obecną nie ma szans, by odpowiedzialnie powiedzieć, kiedy obecna sytuacja się skończy czy to będzie za dwa, cztery czy za sześć miesięcy. - Jest to świeża epidemia. Nie wiemy, czy pogodowe warunki jakkolwiek to zmienią. Nasz czas, czas, jaki biegnie, to czas do szczepionki. Musimy mieć perspektywę tej szczepionki - stwierdził.

Dodał, że szczepionka jest co prawda kwestią kilkunastu miesięcy, a do tego czasu "cała walka idzie o to, żeby tak funkcjonować jako społeczeństwo, żebyśmy nie mieli tego, co jest we Włoszech i we Francji".

Szumowski zaznaczył, że w Polsce udało się osiągnąć około 25 procent redukcji: - gdybyśmy nic nie zrobili, to dzisiaj byśmy mieli 8,5 tys. zdiagnozowanych pacjentów (zamiast obecnych 3,5 tys. PAP). Im dalej będziemy przesuwać się w czasie, tym ta różnica będzie większa, czyli w szczycie zamiast 50 tys. możemy mówić o 10 tys. zakażonych. Musimy mieć jednak tę redukcję większą - wskazał.

Zapytany, czy się boi, odparł, że "jak ktoś nie czuje strachu, to jest głupi".

Minister podkreślił również, że nie zaleca wyjazdów na Święta Wielkanocne i spotkań rodzinnych. - Naprawdę, to jest ogromne ryzyko. Mówię to z ogromnym żalem, ale i z dużą odpowiedzialnością: tak, święta w samotności lub tylko z tymi, z którymi mieszkamy na co dzień - mówił. Dodał, że przed świętami nie jest rozważany "oficjalny zakaz przemieszczania się".

Szumowski wyraził opinię, że "powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy". - Mamy coraz więcej ludzi bezobjawowo zakażonych. I wtedy ta maseczka ma sens. Ona oczywiście jest dla chorych, ale są też chorzy bezobjawowo. Do tej pory mieliśmy jeszcze bardzo mało takich chorych w Polsce, w związku z tym prawdopodobieństwo, że ktoś na ulicy czy na spotkaniu spotka się z osobą zakażoną, było relatywnie nieduże. Teraz jest coraz większe. Weszliśmy w nowy, kolejny etap zakażeń - stwierdził.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (15)
Szumowski: "Powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy"
Zaloguj się
 • zwyklaosoba

  Oceniono 6 razy 6

  Doprowadziliście do zbójeckiego wzrostu cen spowodowanego ograniczoną podażą i macie prawo teraz coś nakazywać ?
  Na przełomie styczni-lutego gdy było wiadomo co się szykuje, były następujące ceny:
  maseczki 28 gr/szt, obecnie 8-10 zł/szt.
  rękawiczki foliowe 1,29 zł/100 szt., obecnie 50-60 zł/100 szt.
  izopropanol 28 zł/5 l, obecnie 170-180 zł/5 litrów (o ile uda się zdobyć)
  Jakim politycznym idiotą (gr.) trzeba być by nie zabezpieczyć rezerw na czas kryzysu ??? A, za Agencję Rezerw Materiałowych odpowiada minister Sasin i wszystko jasne.

 • zwyklaosoba

  Oceniono 3 razy 3

  Trzeba to było powiedzieć w styczniu jak 50 szt. kosztowało 12,50 zł. Skoro ja wiedziałem że będą potrzebne to tym bardziej wiedział jakiś urzędas od zarządzania kryzysowego pracujący za grubą kasę od nas. A zapomniałem, on nie pracował - on miał stanowisko. Państwo z pisteliny !

 • marudna.maruda

  Oceniono 2 razy 2

  Panie minister, wprowadzacie ograniczenia na wszystkie swobody ludzkie. Małżeństwo na ulicy ma iść od siebie 2 metry. Para zakochanych w samochodzie została uszczęśliwiona mandatem, a pan nam każesz iść na wybory? Nie żal panu pracowników poczty polskiej i ich rodzin? Nie przychodzi do lekarskiej głowy, że na tych kopertach, przechodzących przez kilka rąk, taki wirusek może się przemieszczać, w dodatku państwowym transportem? Ku chwale ojczyzny??

 • xt-s

  Oceniono 2 razy 2

  Tak - maseczki obowiązkowe dla wszystkich wszędzie. Dla prawie wszystkich, bo za wyjątkiem munułmańskich kobiet, którym czadoru nosić nie wolno ani dla kibiców piłkarskich, którym też nie wolno zakrywać twarzy w miejscach publicznych.
  Ewentualnie maseczki powinny mieć wyhaftowany numer pesel - zarówno w czytelnej postaci, jak i w postaci kodu paskowego, żeby policja mogła każdego rozpoznać kamerą z monitoringu.

 • kap_jeden

  Oceniono 1 raz 1

  tuz przed epidemia w Polsce, funkcjonariusze z koryta PiS wymienili sprzęt ochronny na miał węglowy w Agencji Rezerw, obrazili się też na Unie i nie wzięli udziału w jej przygotowaniach kryzysowych,
  przykro mi p.Szumowski, teraz pójście w kierunku maseczek jest spacerem do Chin, jakieś 8 tys kilometrów......

 • iskander36

  Oceniono 3 razy 1

  Mowi to facet z rządu, który już wiedząc o nadciągającej pandemii - w połowie lutego wyprzedał za grosze prawie 63 tys. specjalistycznych masek ochronnych (Po 10 zeta. W necie chodziły po 300-400 zł). Państwowa Agencja Rezerw Materiałowych (Sasina) sprzedała "prywaciarzom", aby mieć zapewne na wykupienie miału od górników. Ciekawe co to za "prywaciarze"? Czyi to znajomi ? Może którys z naszych forumowych "Rybich Ch....ków" jak Szpung czy "2Gó...cośctam" podpowie ?

 • przyganiacz

  Oceniono 1 raz 1

  Szumowski - Naprawdę uważam, że te wybory korespondencyjne są dobre

  Okazuje się jednak, że niekoniecznie w maju 2020. W maju 2020 byłyby lepsiejszetylko wtedy, gdyby towarzysz Kaczyński i inni towarzysze z koalicji rządzącej zgłosili się ochotniczo do przenoszenia kart wyborczych do i od wyborców oraz do zliczania głosów...

 • irenevonbrick

  Oceniono 1 raz 1

  Teraz każą nosić a na ALLEGRO I Olx zabronili sprzedaży.Każdy może sobie kupić za ile chce lub sobie uszyć.

 • irenevonbrick

  Oceniono 1 raz 1

  Kupuj tylko Polskie
  Maska bawełniana Wielorazowego użytku kupisz

  3 Warstwowa, Miękka jakościowa, antyalergiczna i przyjazna dla skóry.

  Kolor Biały,Czarny,Czerwony do wyboru.

  NAJWYŻSZA OCHRONA

  półmaska filtracyjna zapewnia podczas podróży komfort także przed smogiem, emisjami, alergenami, bakteriami, pleśnią, kurzem i innymi niebezpiecznymi cząsteczkami unoszącymi się w powietrzu,chroni przed zapachami.
  1.Bawełna interlock 180g/m2
  2.Filtr z włókniny polipropylenowej wysokiej jakości
  3.Bawełna interlock 180g/m2
  Prać od 40-90 st
  Prasować od 60-110 st.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX