Koronawirus w Polsce. Są kolejne ofiary i nowe przypadki zakażeń

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci kolejnych czterech osób z powodu koronawirusa. O 99 zwiększyła się też liczba potwierdzonych testami zakażeń.
Zobacz wideo

W poniedziałek po godzinie 10 resort zdrowia poinformował o śmierci kolejnych 4 osób zakażonych koronawirusem. - Są to: 40-letnia kobieta hospitalizowana w Krotoszynie, 87-letni mężczyzna hospitalizowany w Tychach, 61-letni mężczyzna hospitalizowany we Wrocławiu i 75-letni mężczyzna hospitalizowany w Łańcucie - napisał resort na Twitterze. O 99 zwiększyła się liczba zakażeń potwierdzonych testami. 

W niedzielę resort zdrowia informował o śmierci kolejnych 15 osób zarażonych koronawirusem. O 475 zwiększyła się też liczba potwierdzonych testami zakażeń.

Koronawirus w Polsce

W sobotę resort zdrowia informował o 244 przypadkach nowych zakażeń koronawirusa potwierdzonych tylko tego dnia oraz o ośmiu osobach zmarłych.

W piątek 3 kwietnia odnotowano aż 437 nowych przypadków zachorowań na koronawirusa i poinformowano o 14 kolejnych ofiarach - to największy dobowy przyrost odnotowany w Polsce od początku epidemii.  

Wcześniej w czwartek (2 kwietnia) resort zdrowia informował już o 392 przypadkach zakażenia koronawirusem potwierdzonych tylko tego dnia. 

 W środę (1 kwietnia) resort informował o 243 nowych przypadkach zakażeń. Byli to pacjenci m.in. z Mazowsza, Dolnego Śląska, Śląska i Wielkopolski. Oprócz tego, w środę, Ministerstwo Zdrowia poinformowało także o śmierci kolejnych dziewięciu osób, które zmarły z powodu koronawirusa.

Koronawirus. Zakaz wychodzenia z domu i inne obostrzenia

We wtorek (31 marca) po południu premier Mateusz Morawiecki i minister zdrowia Łukasz Szumowski ogłosili nowe ograniczenia w związku z epidemią koronawirusa. Zapowiedziano zamknięcie między innymi hoteli, bulwarów, parków czy sklepów budowlanych. Osoby poniżej 18 roku życia nie będą mogły bez obecności opiekuna przebywać poza domem. Ograniczenia dotkną też sklepy spożywcze - w sklepie będą mogły przebywać tylko 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Od 1 kwietnia obowiązkowej kwarantannie zostaną też objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Premier zapowiedział też, że sklepy, drogerie, apteki w godz. 10-12 będą dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia.

Od wtorku (24 marca) obowiązują obostrzenia dotyczące przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Od północy z soboty na niedzielę (z 14 na 15 marca) w Polsce zamknięte są granice naszego kraju dla cudzoziemców chcących dotrzeć zarówno drogą lotniczą, lądową, jak i morską, a wracający Polacy muszą poddać się kwarantannie. Oprócz tego ograniczona została działalność galerii handlowych (gdzie działać mogą tylko sklepy spożywcze, apteki, drogerie i niektóre punkty usługowe, np. pralnie). Zamknięto restauracje, bary, puby, kawiarnie czy inne miejsca rozrywki.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (1)
Koronawirus w Polsce. Są kolejne ofiary i nowe przypadki zakażeń
Zaloguj się
  • szpung

    Oceniono 1 raz 1

    Ostro nadrabiamy dystans do czolowki swiatowej pandemii. miesiac wyrzeczen niewiel pomaga wiec moze puscic to wszystko na zywiol, bo przeciez ta niewielka mniejszosc prawdopodobnie lekcewazy stan pandemii i ta mniejszosc wystarcza do stalego podtrzymywania wzrostu zachorowan.

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX