Co by pan powiedział osobom, które mówią, że koronawirus wcale nie jest groźny? "To durnie". Prof. Simon odpowiada na pytania ws. koronawirusa

- Mam wątpliwości, czy zakaz wchodzenia do lasu i biegania ma sens. Dlaczego ludzi pozbawiać tej rozrywki w znaczeniu wysiłku fizycznego. Tężyzna sprzyja lepszemu walczeniu z chorobami - mówi prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.
Zobacz wideo

Czy grupa krwi ma wpływ na koronawirusa, czy wprowadzane restrykcje są skuteczne, czy powinniśmy nosić maseczki, gdy wychodzimy z domu i kiedy nareszcie to wszystko się skończy? Koronawirus nieustannie wywołuje wśród Polaków kolejne pytania. Na wiele z nich, dzięki uprzejmości szpitala - odpowiadał dziennikarzom w poniedziałek prof. Krzysztof Simon, ordynator oddziału zakaźnego Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu.

Jak wygląda leczenie chorych na koronawirusa?

Prof. Simon wskazał, że większość przypadków jest w zasadzie bezobjawowa. Na oddział przyjmowani są ci pacjenci, którzy mają objawy budzące wątpliwości na przykład co do tego, w jaki sposób rozwinie się choroba. Brane pod uwagę jest też to, czy dana osoba znajduje się w grupie ryzyka i ma choroby współistniejące, takie jak na przykład: otyłość, miażdżyca, cukrzyca, choroby onkologiczne czy astma oskrzelowa. Jeśli pojawia się niewydolność oddechowa - pacjenci trafiają na OIOM.

Kilka dni temu poinformowano o śmierci 6-tygodniowego dziecka w Stanach Zjednoczonych. Czy w Polsce także powinniśmy liczyć się z tym, że zacznie chorować coraz więcej dzieci i ludzi młodych? Teoretycznie, jak wskazał prof. Simon, dzieci czy młodzi ludzie w ogóle nie chorują na to schorzenie. - Natomiast w każdej grupie są wyjątki z deficytem odporności, które gdzieś potem wyjdą. Być może to dziecko miało jakieś wady, które spowodowały, że nie wyeliminowano wirusa i choroba postąpiła aż do niewydolności oddechowej. Z tym się trzeba liczyć w każdej populacji - przestrzegał ordynator. 

Pytany o to, czy na zakażenie koronawirusem może wpływać grupa krwi pacjenta (jak przekonywali naukowcy z Chin), profesor wskazał, że dla populacji europejskiej nie ma tego typu danych.

Koronawirus a szczepienia na gruźlicę

W ostatnich dniach w mediach pojawiały się też komunikaty o tym, że szczepieni na gruźlicę nie zachorują na koronawirusa. Profesor Simon podchodzi do tych informacji z bardzo dużym dystansem. - To jest kompletna bzdura. Szczepienia przeciw gruźlicy w niektórych krajach są stosowane, a w innych nie. Statystycznie, analizując duże populacje wykazano, że tam gdzie byli ci pacjenci szczepieni liczba przypadków jest mniejsza niż tam, gdzie nie byli szczepieni, ale tylko tyle. To nie znaczy, że ci, co byli szczepieni w ogóle nie zapadli [na koronawirusa - red.] - zaznaczył ordynator.

Jak jesteśmy przygotowani na epidemię?

Profesor Simon był także pytany, jak ocenia działania polskiego rządu w sprawie przeciwdziałania epidemii i nasze przygotowanie do radzenia sobie z nią.

- Ja się nie mogę wypowiadać jako konsultant [wojewódzki - red.], ponieważ mamy zakaz wypowiadania się jako konsultanci. Wypowiem się jako osoba prywatna. Uważam, że na ten obecny etap działania są ze wszech miar słuszne, potrzebne. Choć mam zastrzeżenia co do decyzji o nienoszeniu jeszcze, co sugerowałem panu premierowi i ministrowi, w przestrzeni publicznej rękawiczek i maseczek - ocenił ordynator.

Powiedział, że "ma też wątpliwości, czy zakaz wchodzenia do lasu i biegania ma sens". - Dlaczego ludzi pozbawiać tej rozrywki w znaczeniu wysiłku fizycznego. Tężyzna sprzyja lepszemu walczeniu z chorobami, ale to można dyskutować - mówił.

Co do obecnych restrykcji wprowadzonych przez rząd premiera Morawieckiego, prof. Simon przyznał, że ma wobec nich "mieszane uczucia". Wskazał, że absolutnie słusznym było ograniczenie działania takich miejsc, jak kawiarnie, restauracje, kina czy hotele, w których licznie gromadzą się ludzie. - Ale nie bardzo wiem, dlaczego do lasu nie można wejść, gdzie jedna osoba na 10 kilometrów się spotyka. To jest chyba nadmierne. (...) Najłatwiej takimi metodami policyjnymi - wszystkich aresztować, wszystkich zamknąć - stwierdził i dodał - "uważam, że tu trzeba trochę poluzować".

W kontekście zaś przygotowania kraju do walki z epidemią prof. Simon przypomniał, że jeszcze kilka tygodni temu "nasi oficjele" przekonywali, że w sprawie koronawirusa nic się złego nie dzieje, że jesteśmy przygotowani. - A wyszły skrajne niedobory sprzętu jednorazowego użytku. W ogóle nie wiadomo, dlaczego nie było tych rezerw - dziwił się. Podkreślał jednak, że obecne działania wojewody, marszałka województwa, dyrekcji szpitala, a także zwykłych ludzi sprawiają, że sytuacja wygląda lepiej i personel jest zaopatrywany w środki ochrony. - Przynajmniej w naszym szpitalu - podkreślił.

Profesor był też pytany przez dziennikarzy o wybory korespondencyjne i o to, czy ich organizacja 10 maja to dobry pomysł. Przyznał krótko: "Polacy mają aktualnie zupełnie inne problemy niż wybory czegokolwiek i kogokolwiek". Podkreślał, że chcąc na tym etapie organizować głosowanie, należałoby wyposażyć w odzież ochronną zarówno listonoszy, jak i osoby liczące głosy. - Dla mnie to jest nierealne, abstrakcyjne - stwierdził.

Na razie w Polsce jest ponad 4 tysiące osób zakażonych koronawirusem i nic nie wskazuje na to, by liczba ta zaczęła spadać. W poniedziałek premier Mateusz Morawiecki powiedział w Sejmie, że szczyt epidemii wciąż jest dopiero przed nami. - Może w maju, w czerwcu - mówił. 

Zdaniem prof. Simona, szczyt może być trochę wcześniej. Ordynator podkreślał jednak, że z pewnością będzie kilkanaście lub kilkadziesiąt tysięcy zakażonych. - Już jest, tylko tego nie wiemy, bo większość osób jest niezdiagnozowana - powiedział.

- Na szczęście robi się coraz cieplej. Jest szansa, że wirus będzie się szerzył trochę wolniej. Mamy też nadzieję ogromną wszyscy, że wirus (...) może zmienić swoją agresywność i charakter - wskazywał ordynator. 

Jeden z dziennikarzy zapytał też eksperta, co by powiedział tym osobom, które przekonują, że koronawirus wcale nie jest groźny i został wymyślony po to, by wprowadzić nowy ład społeczny i gospodarczy. 

- Durnie - odparł krótko prof. Simon.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (166)
Prof. Simon odpowiada na pytania ws. koronawirusa
Zaloguj się
 • ar.co

  Oceniono 43 razy 29

  Ciekawe jak pan profesor ocenia pisowskiego urzędnika odpowiedzialnego za bezpieczeństwo epidemiologiczne Polski, który na 5 dni przed oficjalnym stwierdzeniem dotarcia epidemii do Polski - kiedy w Europie umierały już setki ludzi - jako środek przeciwepidemiczny radził opozycji lód w majtkach? I jak ocenia pisowskie władze, które tego samego urzędnika - mianowanego przez Morawieckiego z polecenia Szumowskiego - nadal utrzymują na tym samym stanowisku, w dalszym ciągu powierzając mu bezpieczeństwo epidemiologiczne Polaków?

 • lekarzzewsi

  Oceniono 26 razy 24

  "wyposażyć w odzież ochronną zarówno listonoszy, jak i osoby liczące głosy" - tych drugich nie trzeba, głosy już policzone.

 • baby1

  Oceniono 29 razy 21

  Przepis o zakazie wchodzenia do lasu, to skrajny idiotyzm. Ile dodatkowo ludzi umrze pozbawionych ruchu. Teraz emeryci ze strachu przed mandatem będą chodzić 10 razy dziennie do sklepu, żeby mieć trochę ruchu na świeżym powietrzu.

 • km1957

  Oceniono 24 razy 18

  "Zakaz chodzenia do lasu spowodowany jest obawą formowania się oddziałów partyzanckich!" :)

 • vontomke

  Oceniono 21 razy 17

  Dziękuję Panie Profesorze za odwagę i cenne informacje.

 • boshary

  Oceniono 29 razy 17

  PAnie Profesorze oni chcieli by zamknąć usta wszystkim jak w Rosji, Białorusi?

 • bjuras

  Oceniono 21 razy 13

  Jarosław Kaczyński wie lepiej co, kiedy i w jakim stopniu jest groźne. Co może wiedzieć jakiś profesorek...

 • cezar85

  Oceniono 18 razy 12

  polemika ze specjalistą, jest bardzo trudna

  polemika z płaskoziemcą, jest niemożliwa

 • jzd

  Oceniono 11 razy 11

  Kurdupel nigdy nie biegał nie uprawiał żadnego sportu on wszystko wie lepiej i on tak zadecydował ludzie maja siedzieć w domach a nie biegać po lasach (nie dot.mysliwych)

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX