Maseczka obowiązkowa dla wszystkich? Rzecznik resortu zdrowia nie wyklucza takiego nakazu

Nie wykluczamy, że pojawi się zalecenie, aby na ulice, w miejsca publiczne wychodzić ze środkami ochrony osobistej, które jesteśmy w stanie sami wykonać, m.in. takimi jak bawełniane maseczki - poinformował rzecznik resortu zdrowia Wojciech Andrusiewicz.
Zobacz wideo

Rzecznik Ministerstwa Zdrowia był pytany na dzisiejszym briefingu prasowym, czy będzie rekomendacja, aby wszyscy nosili maseczki, by chronić się przed koronawirusem. Wojciech Andrusiewicz powiedział, że jest wskazanie WHO, abyśmy korzystali z maseczek, które jesteśmy w stanie sami przygotować. Jak wyjaśnił, chodzi najczęściej o maseczki bawełniane złożone z kilku warstw. - My nie mówimy dzisiaj o gremialnym kupowaniu maseczek, których w Europie i na świecie może w tej chwili brakować (...). Jeżeli wszyscy na świecie zaczniemy gremialnie kupować sprzęt ochrony osobistej, to tego sprzętu może zabraknąć w szpitalach, w służbie zdrowia, więc tam, gdzie on jest najbardziej potrzebny - powiedział Andrusiewicz.

- Mówimy, że możliwa jest rekomendacja, żebyśmy na ulice, w miejsca publiczne, wychodzili ze środkami ochrony osobistej, które sami jesteśmy w stanie sobie przygotować, które ochronią nas od tego bezpośredniego kontaktu. I nie wykluczamy, że takie zalecenie się pojawi - powiedział rzecznik Ministerstwa Zdrowia. 

Przypomnijmy, że w weekend minister zdrowia sugerował, iż pojawią się przepisy dotyczące noszenia maseczek. Łukasz Szumowski w rozmowie z TVN24 stwierdził, że "powoli powinniśmy iść w kierunku obowiązkowych maseczek na ulicach, w sklepach, w pracy".

Noszenie maseczek jest obowiązkowe m.in. w Czechach. 

Koronawirus w Polsce. Zmarło już ponad 110 osób zakażonych

Koronawirus przenosi się drogą kropelkową. W wyniku pandemii, która zaczęła się w Chinach, zmarło do tej pory na całym świecie blisko 75 tys. osób. 

W Polsce zdiagnozowano ponad 4500 przypadków zakażenia. Jak wynika z danych resortu zdrowia, do tej pory zmarło 111 osób. 

Posłuchaj w aplikacji TOK FM.

DOSTĘP PREMIUM

TOK FM PREMIUM