Koronawirus w Polsce. Ministerstwo podało najnowsze dane. Są kolejne ofiary śmiertelne

Ministerstwo Zdrowia podało najnowsze dane dotyczące koronawirusa. Jest siedem kolejnych ofiar śmiertelnych i 152 przypadki nowych zachorowań.
Zobacz wideo

W pierwszym środowym (8 kwietnia) komunikacie resort zdrowia poinformował o śmierci kolejnych siedmiu osób zakażonych koronawirusem. - Są to: 84-letnia kobieta ze szpitala w Tychach, 59-letnia kobieta ze szpitala w Tomaszowie Lubelskim, 87-letnia kobieta ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu, 72-letni mężczyzna ze szpitala w Bolesławcu, 83-letnia i 80-letnia kobiety ze szpitala w Łańcucie – wszyscy mieli choroby współistniejące oraz 57-letni mężczyzna ze szpitala w Kędzierzynie-Koźlu - podał resort.

Poinformowano też 152 nowych przypadkach zakażeń koronawirusem. W sumie w Polsce odnotowano już 5 tys. przypadków, a zmarło - według oficjalnych danych - 136 osób.  

Koronawirus. Najgorszy dzień w trakcie epidemii

We wtorek liczba potwierdzonych przypadków zakażenia koronawirusem wzrosła o 435. Ponadto Ministerstwo Zdrowia poinformowało o śmierci aż 22 osób - to największy dobowy przyrost zgonów od początku epidemii w Polsce. Zmarli pacjenci mieli od 38 do 86 lat. Część z nich miała choroby współistniejące. 

W poniedziałek (6 kwietnia) Ministerstwo Zdrowia informowało o 311 nowych przypadkach zakażenia koronawirusem oraz o śmierci 13 kolejnych osób. W niedzielę resort zdrowia informował o śmierci kolejnych 15 osób zarażonych koronawirusem. O 475 zwiększyła się też liczba potwierdzonych testami zakażeń - to największy dobowy przyrost odnotowany w Polsce od początku epidemii.

Koronawirus. Zakaz wychodzenia z domu i inne obostrzenia

Na razie ani rządzący, ani eksperci nie precyzują, kiedy skończy się epidemia koronawirusa. W poniedziałek (6 kwietnia) w Sejmie premier Mateusz Morawiecki informował, że szczyt choroby wciąż jeszcze przed nami. Jak mówił, przyjdzie on "może w maju, może w czerwcu". 

W Polsce od kilku tygodni obowiązują liczne obostrzenia dotyczące m.in. przemieszczania się. Najnowsze obowiązuję od wtorku 31 marca. Premier i minister zdrowia ogłosili wówczas zamknięcie między innymi hoteli, bulwarów, parków czy sklepów budowlanych. Osoby poniżej 18 roku życia od tamtej pory nie mogą bez obecności opiekuna przebywać poza domem. Ograniczenia dotknęły też sklepy spożywcze - w sklepie mogą przebywać tylko 3 osoby na kasę lub stanowisko do płacenia. Od 1 kwietnia obowiązkowej kwarantannie zostają też objęci wszyscy, którzy mieszkają z osobą kierowaną na kwarantannę. Premier zapowiedział też, że sklepy, drogerie, apteki w godz. 10-12 będą dostępne wyłącznie dla osób powyżej 65. roku życia.

Od wtorku (24 marca) obowiązują obostrzenia dotyczące przemieszczania się. Obywatele - jak mówił szef rządu - mogą wychodzić z domu tylko w sprawach naprawdę pilnych, jak np. wyjście do sklepu, apteki czy na spacer z psem. Ograniczono też zgromadzenia - do maksymalnie dwóch osób. Nowe obostrzenia obowiązują na razie do 11 kwietnia. Za ich łamanie grozić będzie kara nawet do 5 tys. zł. 

Wcześniej - w piątek (20 marca) premier Morawiecki ogłosił wprowadzenie w Polsce stanu epidemii. Taka sytuacja daje ministrowi zdrowia szerokie uprawnienia. Może on ustanowić m.in. obowiązkowe szczepienia oraz zakaz funkcjonowania określonych instytucji i zakładów pracy. Rząd wprowadził też znacznie wyższe kary za nieprzestrzeganie kwarantanny. Grzywnę podniesiono z do 30 tys. zł.

Posłuchaj w Aplikacji TOK FM:

DOSTĘP PREMIUM