Hiszpańskie "El Mundo": koronawirus to liczne powikłania i długa rehabilitacja

Hiszpański dziennik "El Mundo", bazując na badaniach dotyczących koronawirusa, pisze w czwartek, że wskutek wywoływanej przez niego choroby Covid-19 atakowane są różne istotne organy, a nie tylko płuca, zaś wielu pacjentów cierpi na liczne powikłania.
Zobacz wideo

“Infekcja koronawirusem może dotknąć chorobą również serce, mózg, a także nerki” - napisała wydawana w Madrycie gazeta.

Wskazała, że wskutek zachorowania na Covid-19 dochodzi "do wielonarządowego ataku" na organizm człowieka, co potwierdziły już m.in. badania wykonane przez naukowców z Chin, USA i Wielkiej Brytanii.

Gazeta cytuje Ognjena Gajica, eksperta ds. chorób układu oddechowego w klinice Mayo w amerykańskim Rochester. Zaznacza on, że w konsekwencji zachorowania na Covid-19 wiele osób nie będzie już mogło powrócić do pełni zdrowia.

"Chodzi o bardzo dużą liczbę osób, które po przebytym syndromie niewydolności oddechowej, nie będą nawet mogły ponownie pracować" - wyjaśnił ekspert.

Eksperci, na których badania powołuje się "El Mundo", wskazują, że konsekwencje Covid-19 mogą być odczuwalne nawet po wyleczeniu. Wskazują, że w przyszłości osoby, które pokonały Covid-19, mogą borykać się z innymi poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak problemy układu trawiennego, dolegliwości neurologiczne, problemy z funkcjonowaniem nerek, zawały serca.

Dziennik wskazuje, że pokonanie Covid-19 może być tylko początkiem długiej "podróży na rehabilitację i terapię".

W Aplikacji TOK FM posłuchasz na telefonie:

Więcej o:

DOSTĘP PREMIUM

Serwis informacyjny

Komentarze (2)
Koronawirus. Hiszpańskie "El Mundo": to liczne powikłania i długa rehabilitacja
Zaloguj się
 • szpung

  Oceniono 3 razy 1

  Te sygnaly dochodzily juz ponad poltorej miesiaca temu z Belgii, gey tamtejsi lekarze z osrodka w Aals alarmowali o skali spustoszenia jaki pozostawia na obrazie pluc atak cytokinowy. Material umiescili na YT zeby przestrzec ludzi mlodych w czasie gdy media uspokajaly mlodych, iz ich to nie dotyczy. Kolejne doniesienia potwierdzaja skale zagrozenia infekcja wuhan.

 • xt-s

  Oceniono 3 razy -3

  Gazety kochają pisać, "co może być", ale nie co będzie. Wielki meteoryt może też wpaść na ziemię i spowodować wymarcie ludzkości, jak niegdyś dinozaurów.
  Może TokFM by raczej cytowało Nature albo Lancet w takich sprawach, a nie spekulacje takiej czy innej gazety codziennej?
  Jakiś lekarz powiedział -> dziennikarz go nie zrozumiał -> napisał w El Mundo -> przeczytała to stażystka, robiąca prasówkę w Wyborczej -> inny dziennikarz napisał jeszcze bardziej medialnie alarmistyczny artykuł do Gazety -> jakiś inny napisał jeszcze bardziej alarmistyczny news dla TokFM

Aby ocenić zaloguj się lub zarejestrujX